Založ si blog

Zhumpľované poľnohospodárstvo vďaka rozporu medzi súkromnými vlastníkmi a potrebou štátu

Za bývalého režimu, čiže za socializmu  Československo bolo sebestačné v potravinách, ešte časť bola aj exportovaná do zahraničia. Prečo to tak bolo a prečo teraz za kapitalizmu na Slovensku dovážame vyše 60 % potravin zo zahraničia? Dokonca dovážame aj zeleninu, mlieko, maslo  takmer všetky poľnohospodárske plodiny, včítane napríklad ovocia, keď sme niekedy mali dostatok a teraz aj jablka , slivky, hrušky dovážame. Dokonca Slovensko je zemiakárska oblasť a aj  tieto dovážame či z Francúzska  , Poľska a podobne. Znižujeme stavy dobytka  i ošípaných a preto dovážame okrem mlieka i hovädzie i bravčové mäso. Tým nielenže zbytočne platíme zahraničným podnikateľom, ale veľmi sa znížil počet zamestnancov v poľnohospodárstve i potravinárskom priemysle.

Príčin je niekoľko.

– Po prvé naši hlupáci politici zlikvidovali naše prosperujúce družstvá a kvôli reštitúciam sa rozdrobila poľnohospodárska pôda a zrušila sa  družsetvná veľkovýroba. tak ako potravinárstvo a tiež aj priemyselné podniky.

– Mimo toho dovolili sme obhospodarovať slovenskú pôdu cudzincom ako z Holandska,  Dánska, Taliánska, ktorí pôdu prenajímajú. Títo pestujú na slovenskej pôde  monokultúry ako repku, slnečnicu a pšenicu, kde si sľubujú dobre zisky, ale potreby slovenského štátu ich nezaujímajú.Tento rozpor medzi potrebami štátu a súkromnými podnikateľmi je nežiadúci a nepestujú pri tom zeleninu a ostatných plodín ako krmív pre hovädzí dobytok, čo viedlo k zníženiu ich stavov..Súkromní podnikatelia  potrebujú iba zisk a na štáte im nezáleží.

– Za ďalšie, z EU nedostáva slovenské poľnohopodárstvo  v porovnaní s inými štátmi oveľa menej podpory a preto výrobcovia potravín majú vysoké náklady.

–  nie menej dôležité je to, že supermarkety ako Kaufland, TESCO, Billa, Lidl a podobne , ktoré sú v rukách zahraničných kapitalistov, si zabezpečujú  iba pre dosahovanie ziskov a na slovenských občanoch im nezáleží. Dovážajú potraviny najhoršej kvality, a pri tom za premrštené ceny podľa toho, kde sú pre nich najlacnejšie kvôli zisku.

Je potrebné si zobrať vzor ako to bolo za socializmu, inak tento marazmus v poľnohospodárstve bude neustále.

Pozrite sa, ten marazmus je aj v zdravotníctve, školstve, v eneretike i v celom hospodárstve, .

Už 30 rokov súčasného režimu na Slovensku je sústavný nedostatok peňazí

22.09.2023

Nedostatok peňazí na zdravotníctvo, na školstvo, na diaľnice a infraštruktúru, na platy zamestnancov, na dôchodcov, atď. je vizitka dnešného režimu kapitalizmu na Slovensku, ktoré trvá už 30 rokov od tzv.“nežnej“ revolúcie . Neočakávajte nejaké vylepšenie, lebo je to dané tým systémom, ktorý je tu a príčinu, tohto problému nevedia vyriešiť žiadni [...]

Obnažené problémy kapitalizmu sa ukázali pred voľbami

18.09.2023

Pri každej politickej polemike sa konštatuje, že za 30 rokov po nežnej revolúcii Slovensko má obrovské problémy v zdravotníctve, tak isto v školstve, vo výstavbe diaľnic, nehovoriac o tom, že vyše 60 % potravin dovážame zo zahraničia. Slovenska ekonomika je rozvrátená, Slovensko je najchudobnejšou krajinou v EU a vyše 700 tisíc občanov Slovenska padlo do chudoby., [...]

Špinavosti zločineckého systému USA

08.09.2023

Ako celý svet vie, že Spojené štáty americké si postavili svoju dominanciu a úlohu policajta na svete. Tak sa správajú už celé storočia. Táto dominancia nebude trvať večnosť. Postupom času sa dostáva USA do područia ako ekonomicky, tak aj vojensky štátom ako Rusko a Číny. No kôň keď zdochýna tak kope a takto USA sa snaží udržať si moc nad svetom rôznym [...]

kadyrov

Ruská kniha dejepisu pobúrila aj Čečencov: Nás nikto urážať nebude

24.09.2023 08:55

Odhaduje sa, že Stalin dal deportovať 500 000 až 650 000 Čečencov a Ingušov, z ktorých každý štvrtý zahynul.

ovce, bryndza, lúka

Ovce v Grécku spásli vyše 270 kilogramov konope, skákali vyššie ako kozy

24.09.2023 08:37

Neviem, či je to na smiech alebo na plač. Prišli sme takmer o všetko, povedal majiteľ farmy.

Zuzana Čaputová a Robert Fico

Fico vyčíta Čaputovej to, čo robil pri Kiskovi. Dekan Burda: V Smere vedia, že žaloba je nezmysel

24.09.2023 08:00

Šéf Právnickej fakulty si myslí, že žaloba na prezidentku je predvolebné politikárčenie.

vojna na Ukrajine, Andrijivka

ONLINE: Prelomili sme južný front, operujeme za dračími zubami, tvrdia Ukrajinci

24.09.2023 07:10, aktualizované: 09:28

Predná línia frontu na juhu sa posunula za protitankové "dračie zuby", po pechote sa dostali za ne aj vojenské vozidlá, tvrdí ukrajinský veliteľ.