Založ si blog

Zhumpľované poľnohospodárstvo vďaka rozporu medzi súkromnými vlastníkmi a potrebou štátu

Za bývalého režimu, čiže za socializmu  Československo bolo sebestačné v potravinách, ešte časť bola aj exportovaná do zahraničia. Prečo to tak bolo a prečo teraz za kapitalizmu na Slovensku dovážame vyše 60 % potravin zo zahraničia? Dokonca dovážame aj zeleninu, mlieko, maslo  takmer všetky poľnohospodárske plodiny, včítane napríklad ovocia, keď sme niekedy mali dostatok a teraz aj jablka , slivky, hrušky dovážame. Dokonca Slovensko je zemiakárska oblasť a aj  tieto dovážame či z Francúzska  , Poľska a podobne. Znižujeme stavy dobytka  i ošípaných a preto dovážame okrem mlieka i hovädzie i bravčové mäso. Tým nielenže zbytočne platíme zahraničným podnikateľom, ale veľmi sa znížil počet zamestnancov v poľnohospodárstve i potravinárskom priemysle.

Príčin je niekoľko.

– Po prvé naši hlupáci politici zlikvidovali naše prosperujúce družstvá a kvôli reštitúciam sa rozdrobila poľnohospodárska pôda a zrušila sa  družsetvná veľkovýroba. tak ako potravinárstvo a tiež aj priemyselné podniky.

– Mimo toho dovolili sme obhospodarovať slovenskú pôdu cudzincom ako z Holandska,  Dánska, Taliánska, ktorí pôdu prenajímajú. Títo pestujú na slovenskej pôde  monokultúry ako repku, slnečnicu a pšenicu, kde si sľubujú dobre zisky, ale potreby slovenského štátu ich nezaujímajú.Tento rozpor medzi potrebami štátu a súkromnými podnikateľmi je nežiadúci a nepestujú pri tom zeleninu a ostatných plodín ako krmív pre hovädzí dobytok, čo viedlo k zníženiu ich stavov..Súkromní podnikatelia  potrebujú iba zisk a na štáte im nezáleží.

– Za ďalšie, z EU nedostáva slovenské poľnohopodárstvo  v porovnaní s inými štátmi oveľa menej podpory a preto výrobcovia potravín majú vysoké náklady.

–  nie menej dôležité je to, že supermarkety ako Kaufland, TESCO, Billa, Lidl a podobne , ktoré sú v rukách zahraničných kapitalistov, si zabezpečujú  iba pre dosahovanie ziskov a na slovenských občanoch im nezáleží. Dovážajú potraviny najhoršej kvality, a pri tom za premrštené ceny podľa toho, kde sú pre nich najlacnejšie kvôli zisku.

Je potrebné si zobrať vzor ako to bolo za socializmu, inak tento marazmus v poľnohospodárstve bude neustále.

Pozrite sa, ten marazmus je aj v zdravotníctve, školstve, v eneretike i v celom hospodárstve, .

Ďalšie mrtvé a zranené slovenské opatrovateľky

21.12.2023

Zo Slovenska pracuje v zahraničí, najmä v Rakúsku, Nemecku Švajčiarsku a v ďalších štátoch mimo Slovenska niekoľko tisíc opatrovateliek. Nakoľko tie žienky najmä z Východného a Stredného Slovenska nenašli doposiaľ dostupnosť práce vo svojej vlasti, museli za nedôstojných podmienok hľadať prácu v zahraničí. Tieto ženičky, niektoré skoro šestdesiatníčky sú [...]

Ako slovenská mafia a slovenská aristokracia urobila ekonomickú genocídu slovenského národa

03.12.2023

Začiatky prechodu od socializmu ku kapitalizmu boli poznačené obrovskými machináciami a podvodmi slovenských politikov i ďalších vplyvných osobnosti. Predovšetkým to boli právnici, ktorí vytunelovali fungujúce slovenské podniky. 80 % slovenských podnikov, včítane poľnohospodárskych družstiev bolo doslova zničených a tých lukratívnych 20 % boli pohltené zahraničným [...]

LGBTI ako novodobá choroba ľudstva

01.12.2023

Chémia vládne svetu. Celé galaxie vo vesmíre, včítane vzniku našej planéty sú výsledkom chemických procesov. Chémia sa dostáva čím ďalej , tým viac do každodenného života človeka. Neustále snahy o dorábanie väčšieho množstva potravín a aj zvyšovanie ziskov výrobcov potravín, sa zvyšujú výnosy plodín tým, že sa stále vo väčšej miere používajú rôzne [...]

väzeň, väzenie, mreže

V ruskej base zajali väzni dvoch dozorcov. Zasiahli špeciálne jednotky, útočníkov zabili

16.06.2024 11:40

Skupina šiestich mužov sa v nedeľu vo väzenskej väznici v Rostove na Done na juhozápade Ruska zmocnila dvoch dozorcov.

migranti na poľsko-bieloruskej hranici

Nemci zaznamenali už dve tisícky nelegálnych migrantov, ktorí prešli cez Bielorusko

16.06.2024 11:20

Nemecká spolková polícia za prvých päť mesiacov tohto roka zaregistrovala 2215 nelegálnych migrantov, ktorí do krajiny dorazili tzv. bieloruskou cestou.

Valko

V kauze vraždy advokáta Valka ešte nie je vytýčený hlavný termín pojednávania

16.06.2024 10:36

V kauze vraždy advokáta Ernesta Valka stále nie je na Mestskom súde Bratislava I známy termín hlavného pojednávania.

vojna na Ukrajine, Rusko

BBC: Ruská armáda má kavalériu 21. storočia. Z motoriek

16.06.2024 08:55

Ruská armáda na ukrajinskom bojisku čoraz častejšie používa ľahkú techniku - motocykle a terénne vozidlá rôznej konštrukcie.