Založ si blog

Zhumpľované poľnohospodárstvo vďaka rozporu medzi súkromnými vlastníkmi a potrebou štátu

Za bývalého režimu, čiže za socializmu  Československo bolo sebestačné v potravinách, ešte časť bola aj exportovaná do zahraničia. Prečo to tak bolo a prečo teraz za kapitalizmu na Slovensku dovážame vyše 60 % potravin zo zahraničia? Dokonca dovážame aj zeleninu, mlieko, maslo  takmer všetky poľnohospodárske plodiny, včítane napríklad ovocia, keď sme niekedy mali dostatok a teraz aj jablka , slivky, hrušky dovážame. Dokonca Slovensko je zemiakárska oblasť a aj  tieto dovážame či z Francúzska  , Poľska a podobne. Znižujeme stavy dobytka  i ošípaných a preto dovážame okrem mlieka i hovädzie i bravčové mäso. Tým nielenže zbytočne platíme zahraničným podnikateľom, ale veľmi sa znížil počet zamestnancov v poľnohospodárstve i potravinárskom priemysle.

Príčin je niekoľko.

– Po prvé naši hlupáci politici zlikvidovali naše prosperujúce družstvá a kvôli reštitúciam sa rozdrobila poľnohospodárska pôda a zrušila sa  družsetvná veľkovýroba. tak ako potravinárstvo a tiež aj priemyselné podniky.

– Mimo toho dovolili sme obhospodarovať slovenskú pôdu cudzincom ako z Holandska,  Dánska, Taliánska, ktorí pôdu prenajímajú. Títo pestujú na slovenskej pôde  monokultúry ako repku, slnečnicu a pšenicu, kde si sľubujú dobre zisky, ale potreby slovenského štátu ich nezaujímajú.Tento rozpor medzi potrebami štátu a súkromnými podnikateľmi je nežiadúci a nepestujú pri tom zeleninu a ostatných plodín ako krmív pre hovädzí dobytok, čo viedlo k zníženiu ich stavov..Súkromní podnikatelia  potrebujú iba zisk a na štáte im nezáleží.

– Za ďalšie, z EU nedostáva slovenské poľnohopodárstvo  v porovnaní s inými štátmi oveľa menej podpory a preto výrobcovia potravín majú vysoké náklady.

–  nie menej dôležité je to, že supermarkety ako Kaufland, TESCO, Billa, Lidl a podobne , ktoré sú v rukách zahraničných kapitalistov, si zabezpečujú  iba pre dosahovanie ziskov a na slovenských občanoch im nezáleží. Dovážajú potraviny najhoršej kvality, a pri tom za premrštené ceny podľa toho, kde sú pre nich najlacnejšie kvôli zisku.

Je potrebné si zobrať vzor ako to bolo za socializmu, inak tento marazmus v poľnohospodárstve bude neustále.

Pozrite sa, ten marazmus je aj v zdravotníctve, školstve, v eneretike i v celom hospodárstve, .

Výzva k spoluobčanom Slovenska.

26.09.2023

Vážení spoluobčania, už 30 rokov od tzv. „nežnej revolúcie“ sa Slovensko každý rok potápa nižšie a nižšie. Vyše 700 tisíc občanov nášho štátu sa ocitlo na dne chudoby. Možno 10 % občanov miliónovými príjmami včítane politikov si užíva luxusný život, ktorí špekuláciami, lúpežou a krádežou si vytvorili mimoriadne podmienky pre svoj luxusný život [...]

Už 30 rokov súčasného režimu na Slovensku je sústavný nedostatok peňazí

22.09.2023

Nedostatok peňazí na zdravotníctvo, na školstvo, na diaľnice a infraštruktúru, na platy zamestnancov, na dôchodcov, atď. je vizitka dnešného režimu kapitalizmu na Slovensku, ktoré trvá už 30 rokov od tzv.“nežnej“ revolúcie . Neočakávajte nejaké vylepšenie, lebo je to dané tým systémom, ktorý je tu a príčinu, tohto problému nevedia vyriešiť žiadni [...]

Obnažené problémy kapitalizmu sa ukázali pred voľbami

18.09.2023

Pri každej politickej polemike sa konštatuje, že za 30 rokov po nežnej revolúcii Slovensko má obrovské problémy v zdravotníctve, tak isto v školstve, vo výstavbe diaľnic, nehovoriac o tom, že vyše 60 % potravin dovážame zo zahraničia. Slovenska ekonomika je rozvrátená, Slovensko je najchudobnejšou krajinou v EU a vyše 700 tisíc občanov Slovenska padlo do chudoby., [...]

fico, pellegrini, šimečka, rtvs

Lídri Smeru, PS a Hlasu debatovali o potrebe rastu i suverénneho štátu

27.09.2023 22:06

Pellegrini zopakoval, že Hlas má bližšie k Ficovmu Smeru a Šimečku pozná len z televíznych diskusií.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Budú voliči zachraňovať strany v ohrození? Výsledky volieb môžu byť najtesnejšie v histórii Slovenska

27.09.2023 21:13

Je to pol na pol medzi Ficom a Šimečkom, naznačujú prieskumy. Reálny výsledok však môže stále prekvapiť

voľby 2023, urny

Strany minuli v závere kampane rekordné sumy. Analytici ich za viaceré rozhodnutia kritizujú

27.09.2023 21:00

Rekordne drahá kampaň. Na čo strany míňali najviac?