Založ si blog

Prečo slovenské poľnohospodárstvo živorí

Rozpad poľnohospodárskych družstiev bol katastrofálny omyl za vlády politických primitívov po roku 1989. Naše poľnohospodárstvo za socializmu bolo na vysokej úrovni a Slovensko bolo v potravinách sebestačné. Je nielen zaujímavé, ale absurdné, že Slovensko musí dovážať prevažnú väčšinu potravín zo zahraničia. Je na výsmech všetkým vládam za 30 rokov, že dovážame takú mrkvu, petržlen, kaleráb, zeler, cibuľu, ktoré voľakedy čerstvé hneď z poľa išlo do polievky. Keď Slovensko bolo veľmoc na pestovanie jabĺk, hrušiek, slivák, čerešní, jahôd a ďalšieho ovocia, ktoré sme aj vyvážali, teraz všetko dovážame. Také hospodárenie dokázali zbabrať naši slávni novodobí politici.
My sme mali niekedy vynikajúcich odborníkov nielen pre poľnohospodársku výrobu, ale aj pre potravinársky priemysel, ale všetko novodobí „múdrci“ zlikvidovali a prispôsobili sa príkazom západu a Bruselu, kde sme mali určené také obmedzenia výroby, aby sme museli kupovať od Nemcov, Španielov, Hollanďanov, Taliánov a ďalších štátov, dokonca cesnak z Číny a podobne. Dokedy to na Slovensko príde, je už polovica zhnité, alebo plné obsahu dusíka, čo je tak akurát na chorobu našich občanov. Rapídne sa obmedzil chov kráv, samozrejme Nemci to využívajú a tak maslo permanentne dovážame z Nemecka. A nielen to, ale máme tu nemecké supermarkety ako Kaufland a Lidl, ktoré uprednostňujú nemecké potraviny na našom trhu.
Z dôvodu neobmedzeného pohybu kapitálu slovenskú pôdu okupujú a prenajímajú západné poľnohospodárske firmy, najmä Hollandské, Dánske a Taliánske a hlúpy slovenský národ im pôdu odovzdáva ako nejakým spasiteľom, akoby sme nevedeli sami dorábať potraviny. Tí tzv. latifudisti dostávajú ešte naviac od štátu dotácie, tak sa zo Slovákov dokonca smejú, akí sme hlúpi. Tí statkári, aby splnili nejaké podmienky, chovajú iba niekoľko kráv a dotáciami sú maximálne zvýhodňovaní.
Pri tom je potrebné povedať najpodstatnejšiu vec, a to, že pestujú na obrovských hektároch najmä repku a kukuricu, čo výhodne speňažujú ziskami na západných trhoch. Vzhľadom k tomu, že pôda nie je ich, s pôdou hazardujú, nakoľko poľnohospodárska zásada je štrukturálne striedanie plodín, aby sa pôda neznehodnocovala monokultúrami.
V neposlednej miere výrazne došlo na Slovensku po roku 1989 k obmedzeniu chovu oviec a kôz. Brusel zneužíva tento stav tak, že namiesto vypásania lúk a pasienkov, platí za kosenie, čo vytvára umelo tento systém, aby sa obmedzil chov týchto zvierat. Mimo toho zo Slovenska po roku 1989 bol značný odpredaj do Talianska množstva oviec a jahniat za smiešne ceny.
Preto sa nedivím, že slovenskí poľnohospodári sa búria proti podrazovým politickým a vládnym pravidlám, ktoré nie sú v záujem slovenského ľudu. Dokedy slovenské poľnohospodárstvo bude takto živoriť?

Prečo nie sme sebestační v potravinách, ako za socializmu?

05.04.2020

Možno by postačila stručná odpoveď, že to riadi trhový mechanizmus. Však teraz máme takmer tú samú ornú pôdu a tú istú bonitu pôdy ako za bývalej Československej republiky, bývalého režimu socializmu. Vtedy riadenie poľnohospodárstva bolo plánované podľa potreby obyvateľstva a nie podľa biznisu a ziskov nejakých súkromníkov. Lenže riadenie poľnohospodárstva sa po [...]

Slovenskí športovci, verzus dôchodcovia.

04.04.2020

Politici, novinári, dokonca členovia akadémie vied a ďalší často točia o tom, ako Slovensko zvládne financovanie dôchodkov v nastávajúcom období. Pokladám to za absolútne nielen scestné, ale bludné, ba dokonca sú to tupé pomazané hlavy, keď dôchodcovia, ktorí priniesli v minulosti pre vás dnešní vládcovia vybudovaný štát, do ktorého ste sadli ako do kočiara a teraz [...]

Analógia súčasnosti s pred II. svetovou vojnou v Nemecku?

04.04.2020

Slovensko a tiež aj Česko hľadá už dlhé roky svoje miesto v politickom procese. Striedanie pravicových a ľavicových vlád neprináša žiadnu istotu a stabilitu. Zakaždým sa menia zákony a nikto nevie, aký vlastne štát bude Slovensko v nastávajúcom období. V posledných voľbách uspeli pravicové vlády v podstate vďaka využitiu protivládnych demonštrácií súvisiacich s [...]

pôrod, bábätko

Britka porodila svoje 22. dieťa

07.04.2020 00:00

Sue Radfordová bola doteraz tehotná viac než 800 týždňov svojho života, pričom prvé dieťa porodila v štrnástich.

päsť, bitka, úder, násilie

Nemecký terorista mal trénovať na Slovensku, bezpečnostná firma to odmieta

06.04.2020 21:12

Slovensko sa opäť ocitá na teroristickej mape Európy. Po špekuláciách o výcviku Breivika prišiel Speigel s tvrdením, že ďalší masový vrah trénoval u nás.

Koaliční poslanci / Bratislavský hrad / Koaličná dohoda / Matovič / Heger /

Štvorkoalícia zverejnila znenie koaličnej dohody

06.04.2020 19:28

Jej uzatvorením členovia koalície vyjadrili plnú podporu vláde zvolenej na obdobie rokov 2020 až 2024.

Donald Trump, koronavírus

USA zaradili na zoznam teroristických organizácií Ruské imperiálne hnutie

06.04.2020 18:55

Ide o prvý prípad, keď sa do tohto zoznamu dostalo hnutie propagujúce nadradenosť bielej rasy.