Založ si blog

Už 30 rokov školstvo tápe

Už 30 rokov trvania kapitalizmu na Slovensku je v školstve množstvo problémov, čo tento systém nedokáže riešiť. Každá vláda a každý minister vytvára obludné nápady a názory ako naše školstvo by malo vyzerať. Ide to od desiatich k piatim.Namiesto toho, aby sa využil systém, ktorý za  bývalého režimu perfektne fungoval, keď naše školstvo bolo príkladom pre ostatné štáty sveta, zrušil sa systém štátneho školstva a dovolilo sa vytvárať školy súkromné a katolícke len preto aby zo školstva sa urobil biznis. Nastal obrovský chaos a vytvorilo sa na Slovensku viac ako 30 vysokých škôl, oproti bývalému obdobiu keď stačilo napr. 7 alebo 8 vysokých škôl. Už vysoká škola je takmer na každej dedine. Najviac vypukle vyznela Krčmeriho škola sociálnej práce, kde bolo po celom Slovensku množstvo filialok a každý druhý Slovák a Slovenka boli magistri sociálnej práce. Vôbec tento systém školstva nebral potreby výchovy odborníkov pre národné hospodárstvo, ale zo školstva sa stal iba biznis. . Firmy a politici pri tom kričia, že nemáme dostatok odborníkov a keď sme nejakých vychovali, aj tí odchádzajú do zahraničia. Sú to tiež väčšinou deti zbohatlíkov, a bohatých sponzorov ktoré študujú za peniaze v zahraničí a tie prevažne ostávajú tam, kde študovali. Politika v riadení školského systému bola za celých 30 rokov  nulová. Školy teraz sú ozaj iba nástrojom biznisu už od súkromných škôl základných až po vysoké.  Školstvo by sa malo zoštátniť a urobiť jednotný systém, ale nie že by každé mesto alebo každá dedina si riadila školy podľa svojich predstáv..   Potreby odborníkov do praxe by mali byť plánované v súlade s vývojom národného hospodárstva. Vďaka tomu rozvrátenému kapitalistickému systému nikdy nebude dosť odborníkov a množstvo vyškolených ľudí nenachádza uplatnenie v tom obore, ktoré v škole vyštudoval.

Za ďalšie je tu otázka štúdia cigánskych (či rómskych detí,) ako chcete. Slovo segregácia sa stalo nepoužiteľným slovom pre hlúpe hlavy politikov jednak v Bruselu, jednak  na Slovensku. Bez ohľadu na to či vidíte v segregácii nedôstojnosť, je preukázateľný .rozdiel v úrovni či kultúrnej, sociálnej aj všeobecného štýlu života medzi rómskym obyvateľstvom a ostatným., či to chcete priznať, alebo nie. Preto navrhujem tak ako kedysi  v Anglicku existovali buď chlapčenské alebo dievčenské internátne školy, tak by som doporučoval pre detí .napríklad prvého a druhého ročníka zriadiť separátne internátne školy, kde by sa naučili kultúrneho života, čo rómom chýba všeobecne a zároveň by sa naučili to čo sa v škole žiada. Potom, po tých dvoch rokoch by učili rodičov ako sa má kultúrne žiť a správať., Ináč budete investovať do podporných učiteľov a nikdy nedosiahnete ten výsledok a vždy úroveň bude tá istá ako teraz za 30 rokov tohto režimu. Investovalo sa hodne, ale výsledok nie je lepší, ale horší. Keby každý róm bol nútený pracovať, tak ako to bolo za socializmu, aj vývoj ich detí bol lepší. Ale teraz je to hrozné, čim ďalej tým horšie, len viac peňazí sa vynaloží a výsledok nebude žiaduci  za súčasných podmienok..

Za ďalšie, napríklad v USA ani súkromné, ani katolícke školy nefinancuje štát. Financujú to rodičia, keď sa rozhodli svoje deti dať do katolíckej alebo súkromnej školy. Tu si jednoducho vytvorili svoj súkromný biznis bez ohľadu na štát, ale peniaze od štátu dostávajú na každého žiaka. Prišli do hotových vybudovaných škôl za socializmu a riadia si pri tom všetko podľa svojich predstáv.. Za akým účelom sa vôbec pripustilo vytvárať katolícke a súkromné školy? Keď si katolícke predstavenstvo a prípadne mnísi a mníšky chcú vychovávať mládež podľa svojho, tak nech nepýtajú peniaze od štátu, ale nech pýtajú od rodičov, ktorí tak potrebujú vychovávať svoje deti. Podľa ústavy štát nie je závislý na žiadnom náboženstve., Tak súkromné a katolícke školy by mali byť zrušené a malo by sa vytvoriť iba štátne školstvo, ktoré by bolo riadené centrálne. Konečne by sa urobil poriadok v tak rozvrátenom školstve, ktoré v súčasnosti e jďaleko horšie ako bolo za minulého režimu.

 

 

 

Už 30 rokov súčasného režimu na Slovensku je sústavný nedostatok peňazí

22.09.2023

Nedostatok peňazí na zdravotníctvo, na školstvo, na diaľnice a infraštruktúru, na platy zamestnancov, na dôchodcov, atď. je vizitka dnešného režimu kapitalizmu na Slovensku, ktoré trvá už 30 rokov od tzv.“nežnej“ revolúcie . Neočakávajte nejaké vylepšenie, lebo je to dané tým systémom, ktorý je tu a príčinu, tohto problému nevedia vyriešiť žiadni [...]

Zhumpľované poľnohospodárstvo vďaka rozporu medzi súkromnými vlastníkmi a potrebou štátu

19.09.2023

Za bývalého režimu, čiže za socializmu Československo bolo sebestačné v potravinách, ešte časť bola aj exportovaná do zahraničia. Prečo to tak bolo a prečo teraz za kapitalizmu na Slovensku dovážame vyše 60 % potravin zo zahraničia? Dokonca dovážame aj zeleninu, mlieko, maslo takmer všetky poľnohospodárske plodiny, včítane napríklad ovocia, keď sme niekedy mali [...]

Obnažené problémy kapitalizmu sa ukázali pred voľbami

18.09.2023

Pri každej politickej polemike sa konštatuje, že za 30 rokov po nežnej revolúcii Slovensko má obrovské problémy v zdravotníctve, tak isto v školstve, vo výstavbe diaľnic, nehovoriac o tom, že vyše 60 % potravin dovážame zo zahraničia. Slovenska ekonomika je rozvrátená, Slovensko je najchudobnejšou krajinou v EU a vyše 700 tisíc občanov Slovenska padlo do chudoby., [...]

Zuzana Čaputová a Robert Fico

Fico vyčíta Čaputovej to, čo robil pri Kiskovi. Dekan Burda: V Smere vedia, že žaloba je nezmysel

24.09.2023 08:00

Šéf Právnickej fakulty si myslí, že žaloba na prezidentku je predvolebné politikárčenie.

vojna na Ukrajine, Andrijivka

ONLINE: Prelomili sme južný front, operujeme za dračími zubami, tvrdia Ukrajinci

24.09.2023 07:10, aktualizované: 07:50

Predná línia frontu na juhu sa posunula za protitankové "dračie zuby", po pechote sa dostali za ne aj vojenské vozidlá, tvrdí ukrajinský veliteľ.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a poľský premiér Mateusz Morawiecki

Poľský premiér odkázal Zelenskému: Neurážajte Poliakov. Už nikdy

24.09.2023 06:30

Poľský premiér Mateusz Morawiecki odkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby "už nikdy viac neurážal Poliakov".

Joe Biden

Spojeným štátom hrozí 'vypnutie', Biden viní 'extrémistických' republikánov

24.09.2023 06:21

Biden apeloval na republikánskych zákonodarcov, že musia pred 30. septembrom podniknúť okamžité kroky, aby zabránili ochromeniu vlády.