Založ si blog

Verejné obstarávanie, brzda rozvoja Slovenska

Akákoľvek výstavba, či nákup nejakého zariadenia, alebo drobného prostriedku na Slovensku znamená nekonečný proces. Od návrhu na špecifikáciu, cez verejné obstarávanie, cez určovanie realizátora, rôzne odvolávačky atď, len po začatie realizácie trvá nekonečne dlho, možno počítať na roky. Pokiaľ sa akcia zrealizuje, je to nekonečnosť. Tak pokračuje slimačím tempom akýkoľvek rozvoj v našom štáte. Príčinou je predovšetkým systém vzťahov, ktorý je odvodený od existujúcich vzťahov medzi štátom a realizátormi štátnych zákaziek súkromným sektorom.
Občanom Slovenska je to absolútne jedno, či výstavbu, alebo obstaranie akéhokoľvek zariadenia uskutočni tá či oná firma,ktorú vlastní Jožo, alebo Mišo, hlavná vec, aby realizácia trvala čo najkratšie obdobie, čo je hlavný cieľ v rozvoji Slovenska. Pôvodom všetkého zla, je nesúlad vzťahov medzi potrebami štátu a súkromným sektorom. Preto politici- tvorcovia zákonov vymysleli tak zložitý proces a zákony, ktoré sú hlavnou brzdou rozvoja štátu. Nestačí urobiť iba niektoré drobné úpravy, aby sa nepovedalo, ale treba tento systém zmeniť od základu. Naši politici kopírujú nejaké príklady zo západných štátov Európy, Južnej Ameriky a podobne, nie aby sami vymysleli nejaký vhodný systém.
Treba sa pozrieť napríklad do Číny, kde posledne v čase KOVIDU dokázali vybudovať nemocnicu na 2 mesiace. Mimo iného rôzna výstavba v Číne sa uberá raketovým spôsobom. No naši hlúpi politici si nemôžu brať z Číny príklad, nakoľko po vzoru USA Čínu berú ako nejakého nepriateľa.
No keď sa pozrieme na systém za bývalej Československej republiky za socializmu, tak nepotrebujeme ďaleko chodiť pre rozumy, lebo sme to mali u nás doma. Žiadne verejné obstarávanie a nejaké transparentnosti z obavy, že niekto zbohatne, jednoducho bola stavba pridelená priamo firme na realizáciu a makalo sa. Za krátky čas bolo vybudovaných množstvo stavieb, od elektrárni, elektrifikácie a plynofikácie Slovenska, výstavby závodov, priehrad a v neposlednej miere aj výstavba škôl, detských jaslí a bytov po celom Slovensku. To bola podstatná prednosť pred súčasným systémom terajšieho kapitalizmu.
Uvediem pre príklad výstavbu bytov.
R o k y Počet bytov
1951 – 55 115 248
1956 – 60 181 985
1961 – 65 246 215
1966 – 70 279 463
1971 – 75 406 055
1975 – 80 415 250
1981 – 85 305 528
1986 – 90 246 447
Spolu za roky 1951 až 1990 za obdobie socialistického Československa to bolo 2 196 191 bytov. No všetko bez nejakého hlúpeho verejného obstarávania.
Ako vidíte, množstvo peňazí v minulom režime bolo vynakladaných na bytovú výstavbu, aby ste mali teraz kde bývať a nie na nákup banánov, čo teraz hlupáci kritizujú. V dnešnom kapitalistickom Slovensku sa strane „Sme rodina (Kollárovcom)“ sa za rok nepodarilo vybudovať ani jeden byt, akože sľúbili iba 25 tis. ročne. Sú to obrovské rozdiely, čo poviete? Je potrebné čím skôr zrušiť verejné obstarávanie tak ako je to dané dnešným nedomyslenými zákonmi a rozvoj výstavby na Slovensku bude napredovať oveľa rýchlejšie. Ďakujem za názory.

Už 30 rokov súčasného režimu na Slovensku je sústavný nedostatok peňazí

22.09.2023

Nedostatok peňazí na zdravotníctvo, na školstvo, na diaľnice a infraštruktúru, na platy zamestnancov, na dôchodcov, atď. je vizitka dnešného režimu kapitalizmu na Slovensku, ktoré trvá už 30 rokov od tzv.“nežnej“ revolúcie . Neočakávajte nejaké vylepšenie, lebo je to dané tým systémom, ktorý je tu a príčinu, tohto problému nevedia vyriešiť žiadni [...]

Zhumpľované poľnohospodárstvo vďaka rozporu medzi súkromnými vlastníkmi a potrebou štátu

19.09.2023

Za bývalého režimu, čiže za socializmu Československo bolo sebestačné v potravinách, ešte časť bola aj exportovaná do zahraničia. Prečo to tak bolo a prečo teraz za kapitalizmu na Slovensku dovážame vyše 60 % potravin zo zahraničia? Dokonca dovážame aj zeleninu, mlieko, maslo takmer všetky poľnohospodárske plodiny, včítane napríklad ovocia, keď sme niekedy mali [...]

Obnažené problémy kapitalizmu sa ukázali pred voľbami

18.09.2023

Pri každej politickej polemike sa konštatuje, že za 30 rokov po nežnej revolúcii Slovensko má obrovské problémy v zdravotníctve, tak isto v školstve, vo výstavbe diaľnic, nehovoriac o tom, že vyše 60 % potravin dovážame zo zahraničia. Slovenska ekonomika je rozvrátená, Slovensko je najchudobnejšou krajinou v EU a vyše 700 tisíc občanov Slovenska padlo do chudoby., [...]

vojna na Ukrajine, Andrijivka

ONLINE: Prelomili sme južný front, operujeme za dračími zubami, tvrdia Ukrajinci

24.09.2023 07:10, aktualizované: 07:50

Predná línia frontu na juhu sa posunula za protitankové "dračie zuby", po pechote sa dostali za ne aj vojenské vozidlá, tvrdí ukrajinský veliteľ.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a poľský premiér Mateusz Morawiecki

Poľský premiér odkázal Zelenskému: Neurážajte Poliakov. Už nikdy

24.09.2023 06:30

Poľský premiér Mateusz Morawiecki odkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby "už nikdy viac neurážal Poliakov".

Joe Biden

Spojeným štátom hrozí 'vypnutie', Biden viní 'extrémistických' republikánov

24.09.2023 06:21

Biden apeloval na republikánskych zákonodarcov, že musia pred 30. septembrom podniknúť okamžité kroky, aby zabránili ochromeniu vlády.

Hlas, snem strany, Peter Pellegrini

Volebný seriál: Hlas sa stal Ficovým terčom. Ktorým smerom nakoniec pôjde? Pellegrini si musí postrážiť voličov

24.09.2023 06:00

Zatiaľ sa stále zdá, že Hlas bude po voľbách jazýčkom na váhach. V potenciálnej koalícii by bol menším nebezpečenstvom ako Smer.