Pred 40 rokmi na Slovensku bolo 5 vysokých škôl. Boli prísne normy pre získanie titulu inžinier. Neuplatňoval sa normatív peňazí podľa počtu študentov na vysokých školách, alebo žiakov na stredných školách. Čo sa udialo za éry nástupu kapitalizmu?. Máme teraz asi 35 vysokých škôl a vyrábame titulovaných ľudí ako na páse. Čím viac študentov a žiakov na školách, tým školy disponovali s väčším balíkom peňazí a preto každá škola držala si študentov umelo aj takých, ktorí nemali potrebnú úroveň, ktorú štúdijný program vyžaduje. Možno povedať, že vyrábame aj hlupákov. To je jeden problém novodobého školstva aj z hľadiska uplatnenia študentov v praxi.
No podľa štatistických dát Slovensko má vraj 47 % vysokoškolský „vzdelaných“ a titulovaných ľudí. Keďže z Bruselu prišla direktíva, aby čo najviac ľudí malo na Slovensku vysokoškolský titul. Už každý vie ako sa tituly robili, príkladom akurát sú súčasní vládni politici ako Boris Kollár, Igor Matovič, dokonca minister školstva Groling, ktorí nemuseli ani záverečné práce sami napísať, ale tituly dostali.(možno za peniaze.)
Najväčší problém Slovenska je, že 37 % absolventov škôl nie sú zaradení do odboru, ktorý študovali. Čiže s nejakým titulom vo vrecku pobehujú kade – tade a štát do nich zbytočne investoval, lebo nevykonávajú tú profesiu, ktorú študovali. Príčinou nie sú iba tí konkrétni ľudia, ale predovšetkým systém školstva na Slovensku po roku 1989. Množstvo špekulantov si vytvorilo svoju vlastnú súkromnú školu ako biznis bez ohľadu na to, čo potreboval štát. Preto nemáme rôzne profesie, ktoré by štát potreboval a zase máme navyše tých, ktorí nemajú uplatnenie. Ešte že sme okopírovali bývalé učňovské školy a podnikové školy, kde sa pripravovali mladí ľudia štúdiom a zároveň praktickým výcvikom priamo na pracoviskách, ktoré teraz nazývame honosným názvom „duálne štúdium“. Vymyslená teplá voda.
Výrazný element v tejto školskej problematike zohrala vysoká škola v Ružomberku s jej tak zbožňovaný súčasnými politikmi pán Krčmery. Tento človek pri výrobe absolventov s titulami uškodil Slovensku najviac. Na škole v Ružomberku doslova „vyrobil“ nespočetné množstvo titulovaných elementov, akože magistrov, z ktorých prevažná väčšina nemá na Slovensku uplatnenie. Ten človek nasúkal pre Slovensko nepotrebných ľudí, no hlavná vec, že majú tituly. Mimo iného tento človek je výrobcom profesorských titulov, cca 38 no na technických a ekonomických univerzitách za to obdobie ibaže po 5 alebo 6 profesorov. Je to na zamyslenie a pri tom politické špičky toho človeka vychvaľujú do nebies. Takže namiesto prispievania slovenskému hospodárstvu sa tu jednoznačne uškodilo. Je to potrebné urýchlene zastaviť. Vysoké školstvo by nemali riadiť súkromní vlastníci škôl, ale štát.
A končím na túto tému s doplnením. Diaľkové... ...
Slovenská vláda je na tom asi ešte horšie.... ...
V USA len 27% absolventov je zamestnaných v... ...
To nie je o "posielaní" do škôl. Tie... ...
Ja mám pocit že tá mánia posielať všetkých do... ...
Celá debata | RSS tejto debaty