Založ si blog

Násobný rast súkromných vysokých škôl zdegeneroval vzdelanostnú úroveň národa.

Za socializmu na Slovensku  bolo cca 7 vysokých škôl, a to v piatich mestách,  Bratislava, Košice Žilina, Prešov a Nitra. Vtedy platili pre výber do škôl a pre získanie štátnych skúšok a diplomov prísne kritéria. Poznám to veľmi dobre, nakoľko sám som absolventom vysokej školy a každý sa musel veľmi zapotiť, pokiaľ chcel  školu úspešne ukončiť. Mimo iného chcem pripomenúť, že mesačne som platil za internát 30 slovenských korún za mesiac, čo v prepočte na dnešné pomery je to 1 euro.(teraz minimálne 50 až 100 eur). Za stravu (spolu obed a večeru)  sa platilo 5,60 slov. korún, čo na dnešné pomery je necelých 20 centov. Vysoké školy v tom čase vychovávali mimo odborne zdatných mladých ľudí, ale aj mladú inteligenciu.  Veľmi dobre si pamätám, že keď som išiel na skúšku, žiadne rifle, ale pekne oblečený, s kravatou na krku.   Vzhľadom na plánovaný systém potreby štátu, boli vysokoškolskí absolventi umiestňovaní do praxe na tzv. umiestenky podľa výberu z viacerých možností. Týmto štát centrálne plánoval, ktoré profesie štát potrebuje a  kedy potrebuje. Preto pokladám za nevyhnutné, aby školstvo bolo riadené centrálne a nie nejaké akciové spoločností, cirkevné a privátne školy..

Pozrite sa čo sa za posledných 30 rokov udialo s vysokoškolským vzdelávaním.  Vzhľadom k tomu, že sa dovolilo zakladať súkromné školy, mnoho špekulantov si vytvorilo vlastné súkromné vysoké školy, a tak  došlo k ich nárastu na počet cca 38, t. j  5 násobný nárast, bez ohľadu na to, či týchto absolventov štát potrebuje, alebo nie.. Každý druhý človek na lovensku je s titulom buď mgr, alebo bc, bez ohľadu na to, či národné hospodárstvo týchto absolventov potrebuje, alebo nie. Deje sa všetko bezhlavo, bez zámeru, od buka do buka. Teraz máme už v každej druhej dedine vysokú školu. Z vysokých škôl sa stal iba biznis pre ich majiteľov. Na dôvažok je treba povedať, že politický systém im k tomu pomohol, nakoľko čím viac študentov, tým viac ziskov pre majiteľa školy. No hlavný problém je, že takmer polovica absolventov nepracuje v profesii, ktorú študoval, čo je nielen mrhanie prostriedkov, ale najmä to, že sa nevedia nikde poriadne uplatniť a vychovali sme akurát mnoho hovorkýň a hovorcov, Pokiaľ sa týka uplatnenia niektorých, tak máme vo fabrikách a rôznych inštitútov množstvo prezidentov, generálnych riaditeľov a značné množstvo úradníckych šimlov na rôznych štátnych ustanovizniach, kde sa priberajú do zamestnania ľudia podľa straníckych tričiek a rodinkárstve. Potom sa čudujeme, že máme najmä v štátnej sfére prezamestnanosť.

Vzhľadom na špekulatívny systém pri rôznych prehmatoch v honbe za súkromnými  majetkami, musel štát vyprodukovať nebývalé množstvo ako policajtov, tak aj právnických šimlov, (prokurátorov, obhajcov, sudcov, mimovládnych právnických inštitúcií a pod.,  ktorých počty sa mnohokrát zvýšili oproti pred rokom 1989. Tieto a mnoho ďalších zamestnaní  sú pre štát neproduktívne, no sú nevyhnutné, nakoľko počet grázlov, zlodejov, narkomanov, špekulantov a podvodníkov sa zvyšuje geometrickým radom. Samozrejme hlavnou príčinou je súkromné vlastníctvo.

Celá spoločnosť, bez ohľadu na použitie množstva finančných prostriedkov sa postupne degenoruje. Narastá potreba počtu psychiatrov, nakoľko tento systém spôsobuje jednak stresy a obavu o život, jednak nárast psychopatov a čo je zvláštne aj u vysoko postavených šudí. Problém školstva nie je v peniazoch, ako to demonštrujú politici, ale v systéme. Je zarážajúce, že úroveň školstva je  nižšia  ako ped 30. rokmi, hoci každý žiak má počítač. Knihy meníme každý rok, hoci to nie je potrebné. Myslím, že aj v tom je biznis a zisky ako všade v súkromnej sfére, čo je na škodu veci. .

Homosexuáli chcú vychovávať deti?

17.07.2021

Je jednoznačne dané prírodou, že homosexuáli pri vzájomnom páreni sa muž s mužom nemôžu plodiť deti, nakoľko žiadny muž nikdy neotehotnie. Pri tom je nastolená požiadavka na výchovu detí homosexuálmi., Odpoveď je jednoznačná. Urobte si deti sami a potom ich môžte vychovávať. Zaujímavé je, že malé dieťa od prvej chvíle vyslovuje slovo “ MAMA „. [...]

Zákerný demagóg Kňažko

17.07.2021

Tento herec Kňažko sa mal za socializmu ako prasa v žite. Za socializmu vyštudoval a štát mu dával také príležitostí, ako málokomu. Ťažil zo všetkého, z čoho sa len dalo, ale jemu to bolo málo. Začal vnímať seba ako nejakú vyvolenú osobnosť a pred rokom revolúcie 1989 spriahol sa o ostatnými protinárodnými elementmi, ako bol predovšetkým buržoázny predátor, ožran [...]

Ako sa znížila životná úroveň od roku 1990( vyjadrené v českých korunách)

10.07.2021

T o v a r cena v korunách k o ľ k o z a 100 k o r ú n 1989 1999 1989 1999 [...]

baňa, Cesta v čase

Cesta v čase prenesie turistov do štôlne s nahými baníkmi

31.07.2021 13:00

Zažiť históriu na vlastnej koži umožňuje interaktívne múzeum.

Požiar

Fínsko bojuje s najhorším lesným požiarom za posledné polstoročie

31.07.2021 12:06, aktualizované: 12:54

Odborníci tvrdia, že vo Fínsku ide o najväčší požiar od roku 1971, keď lesný požiar zdevastoval 1 600 hektárov porastov. Lesné požiare sú v severských krajinách zriedkavé.

Exprezident Salvador Sánchez Cerén / Salvádor /

Nikaragua udelila občianstvo trestne stíhanému exprezidentovi Salvádora

31.07.2021 11:32

Exprezident Salvador Sánchez Cerén je obvinený z nezákonného obohacovania sa a prania špinavých peňazí.

Koronavírus / Covid / Testovanie / Zdravotník /

Pribudli štyri úmrtia na covid, medzi nakazenými dominuje delta variant

31.07.2021 10:01, aktualizované: 11:43

V sekvenovaných vzorkách mal delta variant covidu za posledný týždeň 61,9-percentné zastúpenie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 388
Celková čítanosť: 1291541x
Priemerná čítanosť článkov: 3329x

Autor blogu

Kategórie