Založ si blog

Do pozornosti mladým, narodeným po roku 1975 a mladším

Prežil som celý svoj aktívny život v období socializmu, ktorý trval 40 rokov a preto viem nestranne posúdiť čo bolo dobré a čo zlé. Taktiež viem nestranne posúdiť čo je dobré a čo zlé po roku 1989, čiže za obdobie 30 rokov po nastolení terajšieho kapitalizmu na Slovensku, ktorý omylom nazývate demokraciou.
Vážení mladí priatelia, vy ktorí ste v roku 1989 mali maximálne 14 rokov, alebo keď ste sa narodili po roku 1989 nemáte absolútne znalostí o socializme a pri tom sa veľmi zákerne vyjadrujete o uplynulom období. Mnohí z vás máte informácie snáď iba z počutia, alebo z nejakých filmov, novín, televízie a iných médií, najmä od ľudí, ktorí nenávideli rovnosť národa a iba prahli po majetkoch, prípadne boli náboženskí fanatici alebo slúžili nejakým sektám.
Po znárodnení výrobných prostriedkov po roku 1948 sa odstránili rozdiely medzi bohatstvom a chudobou. Človek k človeku sa stal rovnoprávnym a rovnocenným. Po vojnou zničenom Československu nastala veľkolepá industrializácia, pri čom sa vybudovalo množstvo priemyselných podnikov v každom meste najme na Slovensku, ktoré bolo za prvej ČR i predvojnového Slovenského štátu veľmi zaostalé a viacmenej ako agrárny prívesok štátu. V okresných mestách na Východnom Slovensku okrem nejakej mliekarne, mlyna a lesného závodu, nebol žiadny priemysel. Po roku 1948 mimo priemyselných závodov, začali sa budovať elektrárne, priehrady, elektrifikácia železničných tratí, budovalo sa množstvo škôl, nemocníc, jaslí a škôlok pre detí a státisíce štátnych, mestských a podnikových bytov v ktorých bývate doposiaľ. Zdravotníctvo a školstvo v Československu bolo na vysokej úrovni a vzorom pre ostatné štáty. Napríklad podnikový byt ste dostali v priebehu dvoch až štyroch mesiacov. Každý podnik mal svoje učilištia, kde mladí mali zaručenú prácu po ukončení školy. Napríklad za internát som platil mesačne 30 slovenských korún, čo je 1 euro! Teraz 50 eur!! Za obed sme platili 5.60 sk, čo je necelých 30 centov, za žiadnu operáciu nikto nič neplatil. Po čase sa poľnohospodárstvo a potravinársky priemysel dostal na vysokú úroveň a Československo bolo v potravinách sebestačné, pri čom potraviny boli veľmi lacné a najmä zdravé. Mladí ľudia dostávali mladomanželské a nenávratné pôžičky. Trvalá práca a bývanie doma bolo základom šťastných rodín.
Každý zdravý človek bol povinný pracovať. Nebolo exekúcií, nebolo žobrákov a nebolo žiadnych bezdomovcov. Pracovníci v podnikoch dostávali zdarma rekreačné pobyty v kúpeľoch, o stravu mali postarané v závodných jedálňach. Zdarma boli všetky lieky, len jedna koruna sa platila za recept, čo v eurách je 3 centy. Všetky školy a zdravotníctvo boli zdarma. Mladí sa nemali času flákať, kradnúť, drogovať, zabíjať a podobne. Dokonca cigáni(teraz nazývaní Romovia) bežne pracovali a prostredníctvom práce sa asimilovali do spoločnosti.
Pozrite sa na súčasnú situáciu. Nastolením kapitalizmu na Slovensku súkromným kapitálom národ sa rozdelil na boháčov a chudobu. Nastalo nebývalé rozkrádanie štátu a všetko sa dostalo do súkromných rúk, čo nahonobili naši predkovia za socializmu. Dotiahli sa rôzne súkromné podniky, banky, poisťovne a supermarkety, ktoré ožobračujú slovenský národ a robia zo Slovákov otrokov. V začiatkoch, keď sa zrušil priemysel a poľnohospodárske podniky, z dôvodu veľkej nezamestnanosti množstvo ľudí muselo odísť mimo republiku.. Zahraničný poľnohospodársky kapitál obral našich farmárov o pôdu. Už 30 rokov máme problémy so zdravotníctvom, aj so školstvom. Súdnictvo, prokuratúra slúžia boháčom a oligarchii. Nebankové spoločnosti okradli slovenský národ o milióny. 20 násobne sa zvýšil počet policajtov, lebo máme stále značné problémy s korupciou a rôznou zločineckou činnosťou. Za 30 rokov je takmer žiadna výstavba bytov, je veľký rozsah drogovej činnosti, rozkrádanie a tunelovanie je na bežnom poriadku. Rozrástla sa chudoba a denne vzniká množstvo bezdomovcov, len v Bratislave je už do 5 000. Ľudia sa zabíjajú pre majetky, lebo súkromné vlastníctvo a prahnutie po ziskoch plodí zločiny.
Tak mladí ľudia, hoci už máte či 30, či 40, alebo hoci 50 rokov, prestaňte ohavne rozprávať o socializme, prestaňte z nevedomosti hlúpo urážať ľudí, ktorí za socializmu odviedli veľký kus práce, z ktorej teraz ťažíte a z ktorej teraz žijete. Už ste si zvykli na urážlivé slová ako „komančovia, totalita, atď“. Môžem vám rovno povedať, že za socializmu bola skutočná demokracia preto, že štát slúžil ľudu a nie ako teraz za 30 rokov, keď sa volí taká vláda, ktorá je vždy iba menšie zlo a vytvára čoraz väčšiu chudobu. Stratila sa rovnoprávnosť ľudí, bohatí žijú luxusné životy, iní trú chudobu a biedu. Takýto systém sa vám páči? Keď áno, tak to vám značne poplietli hlavy tí kapitáloví magnáti.

Charita ako podmienený výmysel kapitalizmu

01.03.2021

Na začiatku je treba povedať, že charita za socializmu bol neznámy pojem, tak ako bol neznámy pojem nejaký bankrot, alebo bezdomovec. Každý zdravý človek bol povinný pracovať, včítane ľudí z cigánskych osád. Okrem chorých či ťažko postihnutých, o ktorých sa staral štát. Charita je dielom kapitalistického režimu, nakoľko nastalo obdobie značnej chudoby, včítane masy [...]

Hlúpe mudrovanie v televízii o corona víruse

24.02.2021

Už každý, kto má nos medzi očami vystupuje v diskusii Ta3 ako najlepší riešiteľ, ako prechádzať pandémii. Každý sa búši do prs, aký je veriaci, že by otvoril najprv kostoly, lebo strašne chcel ísť do kostola. Čo, modliť sa? To si len naivní myslia, že modlenim odoženú pandémiu. Tak ako hovoril minister Krajniak, že sa stane zázrak ako v roku 1710? Taký blud od [...]

Generálny prokurátor Žilinka a extrémizmus

22.02.2021

Súčasná vládna garnitúra a tiež televízie hlavného prúdu ako Ta3 označujú všetko ako extrémne, čo nie je v súlade so súčasnou vládnou politikou. Pokiaľ som dobre počúval nového generálneho prokurátora Žilinku v relácii Ta3, tak som sa presvedčil, že ťahá za tie isté nitky ako terajšia vládna garnitúra. Z jeho diskusie v Ta3 nemám dobrý dojem z toho ako [...]

Filip Šuran

Novela o vysokých školách? Vznikla za zatvorenými dverami

01.03.2021 22:43

V utorok sa majú zástupcovia vysokých škôl a študentov stretnúť s ministrom školstva. Témou rozhovorov bude novela vysokoškolského zákona. Výhrady majú zástupcovia škôl aj študenti.

Košice premiér vakcína Sputnik

Smer: Nátlakom sme prispeli k nákupu Sputniku. Raši hovorí o núdzovom riešení

01.03.2021 18:46

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V.

Tomáš Valášek

Valášek pre Sputnik V vystupuje z vládnej koalície

01.03.2021 18:45

Poslanec strany Za ľudí Tomáš Valášek tvrdí, že premiér sa namiesto vyvodenia zodpovednosti a nápravy v boji proti pandémii "uprel na zháňanie neoverenej ruskej vakcíny".

Gröhling

Gröhling: Splnili sme odporúčanie odborníkov vo fungovaní škôl

01.03.2021 17:51, aktualizované: 18:06

MŠ a prvý stupeň ZŠ budú otvorené pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 355
Celková čítanosť: 1171633x
Priemerná čítanosť článkov: 3300x

Autor blogu

Kategórie