Založ si blog

Čo je to mzda za prácu

Zamestnaný pracujúci človek, v nejakej firme vynakladá určité penzum svojej práce, ktorú vkladá do hodnoty príslušného hotového produktu, prinášajúci určité hodnoty pre príslušnú firmu. Každá práca má určitú hodnou, alebo cenu. Za prácu je oceňovaný pracovník mzdou. Túto mzdu v súčasnom systéme riadenia politici, majitelia firiem a rôzni riadiaci pracovníci nazývajú cenu za prácu, za ktorú pracovník je oceňovaný. Je to však veľký omyl!!!
Príslušný pracovník – zamestnanec však nedostáva úplnú hodnotu za svoju prácu. Časť hodnoty práce ide majiteľovi firmy vo forme jeho zisku. Je to tzv. nadhodnota, ktorú majiteľ firmy si privlastňuje ako časť práce svojich zamestnancov. Preto mzda, ktorú pracovník – zamestnanec dostane, nie je to cena za prácu, ale nazýva sa to v skutočnosti cena za pracovnú silu. Keby dostal cenu za prácu, nemal by majiteľ firmy žiadny zisk. Lebo jeho materiál, ktorý do výroby vložil, bez práce by bol materiál mŕtvy a nebol by prebiehal žiadny výrobný, čiže zhodnocovací proces. Čím majiteľ dosahuje vyšší zisk, tým viacej hodnoty práce si privlastňuje na úkor vyplácanej mzdy pracovníkom. Žiadny majiteľ firmy sa nikdy nedelí spravodlivo s pracovníkmi o mzdy vo vzťahu k zisku. Rozhoduje o výsledku firmy sám, snaží sa o zvyšovanie svojho zisku na úkor miezd, preto nikdy nemá majiteľ záujem na zvyšovaní miezd svojich zamestnancov. Ten tlak na majiteľov sa deje iba prostredníctvom odborov, poťažne zákonmi napr. o minimálnej mzde na úrovni štátu. Ako príklad som už uviedol článok o madam Loreál (francúzsku firmu), kde si prisvojovala takú hodnotu vo forme zisku, ktorá bola vyššia 10 násobne, ako mzdy jej tisíc zamestnancov. Tomu sa v kapitalizme hovorí vykorisťovanie človeka človekom. V kapitalizme sa zámerne udržuje vždy v každom štáte určité percento nezamestnanosti preto zamestnanci sa boja, že o prácu prídu, tak nechajú sa vykorisťovať. Pokiaľ pracovník sa ohradí proti zámerom majiteľa, tak po momentom letí zo zamestnania. Toto je drastický systém kapitalizmu.

Kto je príčinou vojny na Ukrajine ?

01.06.2023

Už v roku 2013 a 2014 americká lobby s postupnou návštevou Ukrajiny ( prezident Obama, predtým senátor a terajší prezoident Biden aj svojim synom, vtedajší, dnes už mrtvý senáto Mc Caine, ) pripravovali zosadenie regulárne zvoleného prezidenta Janukoviča a americkou podporou bol vykonaný majdán, kde zomrelo vyše 6 tisíc ľudí. Tak dosiahli Amíci to, že Ukrajina sa stala [...]

Európske fondy sú najväčší klam a výdrb pre pracujúci národ Slovenska

08.05.2023

Najprv peniaze zo štátneho rozpočtu, t.j. peniaze všetkých nás sa posielajú do Bruselu a potom Brusel k tomu pridá nejaký ten milión, z peňazí západných štátov, ktoré okrádajú Slovensko bankami, poisťovňami, potravinovými reťazcami, hornbachmi, a firmami ako sú automobilky a podobne. Tieto tzv. eurofondy sú namierené pre slovenskú oligarchiu a aristokraciu, nie pre [...]

Korunovácia Karola III. ako najväčšia groteska súčasnosti.

06.05.2023

Na to, že svet žije v 21. storočí, je príšerné, že existujú ešte prapotopné móresy rôznych kráľovstiev, kniežatstiev a podobne. Už pominuli časy, keď anglická kráľovská mašinéria ešte v stredoveku vytvárala v čase feudalizmu. Mnohí z tejto garnitúry si vytvárajú ešte aj teraz v modernom svete privilégia, ktoré svet už dávno prekonal. Britská monarchia za [...]

vykoľajený vlak

Pri Rimavskej Sobote sa prevrátil vlak, zranili sa traja cestujúci

06.06.2023 21:44, aktualizované: 21:52

K vykoľajeniu vlaku došlo medzi obcami Rimavské Zalužany a Kociha. Železničná doprava bola v úseku prerušená.

Francúzsko protesty reforma dôchodková

Francúzi opäť protestujú proti dôchodkovej reforme, účasť na demonštráciách klesá

06.06.2023 21:09

Francúzsky prezident podpísal novú dôchodkovú legislatívu v apríli, pričom vláda použila kontroverzný no zákonný mechanizmus, aby sa vyhla hlasovaniu o zákone v parlamente.

ukrajina, cherson, priehrada, kachovka

Po zničení Kachovskej priehrady hrozí humanitárna i ekologická kríza

06.06.2023 20:00

Potenciálne nebezpečné dôsledky na životné prostredie, energetickú bezpečnosť a jadrovú bezpečnosť môžu presahovať hranice Ukrajiny, obávajú sa lídri Rady Európy.

Jens Stoltenberg

Šéf NATO exkluzívne pre Pravdu: Rusko vie, že jadrová vojna sa nedá vyhrať

06.06.2023 19:25

Rozhovor s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ktorý vznikol na bratislavskom summite Bukureštskej deviatky.