Založ si blog

Zaručuje ústava bezplatnú zdravotnú starostlivosť?

Ústava SR ako základný zákon, podľa článku č.40 má zaručovať občanom Slovenska bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Ako je to v skutočnosti? Keď sa lekári zmluvne nedohodnú s príslušnou poisťovňou, tak štát nevie zaručiť pre občanov bezplatnú zdravotnú starostlivosť tak ako je uvedené v ústave. Mimo toho systém zmlúv poisťovní s lekármi je stále problematický a absolútne ako systém je nevhodný, nakoľko je všeobecne známe, že nie všetky zdravotné úkony sú zazmluvnené. Taktiež finančné limity poisťovní nedovolia niektoré úkony bezplatne vôbec vykonávať, nakoľko sú v zmluvách časovo obmedzené na určité obdobie. Pokiaľ je finančný limit prekročený, pacienti musia čakať aj niekoľko mesiacov na nejaký zákrok, alebo operáciu a v mnohých prípadoch pacient musí zomrieť, lebo k lekárskemu zákroku sa nedostane. Ako je to možné, že v určitom období boli vládou a dokonca zákonom stanovené sadzby za lekárske úkony, keď ústava to nedovoľuje?
Tento systém, ktorý sa používa v novodobom kapitalistickom režime na Slovensku je absolútne zlý a nevyhovujúci pre starostlivosť o zdravie našich občanov.
Ako je to možné, že za bývalého režimu bola bezplatná starostlivosť o zdravie občana zaručená bez výhrad a pri tom nebolo potrebné žiadne zazmluvňovanie, žiadne čakanie na zákroky a mimo toho všetky lieky boli bezplatné, akurát pacient zaplatil za recept 1 slovenskú korunu, čo je 3 centy v dnešnej mene. Samotné zdravotníctvo na Slovensku bolo na vysokej úrovni.
Týmto terajším systémom sme dokázali zničiť takmer všetko, aj to, že pacient si musí do nemocnice nosiť príbor, dokonca i toaletný papier, atď. Tak čo na to novodobí zbohatlíci, ako vládni predstavitelia, oligarchovia, prezident Kiska, minister Solymos, bývalý minister Počiatek, Kaliňák, poslanec Matovič a ďalší, ktorých ročný príjem predstavuje vyše 1/2 milióna eur? Vás sa čakacie doby vôbec netýkajú, svojimi peniazmi si kúpite nielen osobného lekára, ale dokonca aj zdravie, ale čo na to tí, ktorí nemajú ani na lieky? Takýto systém vám ako aristokratom vyhovuje však? Ani vám nevadí, že sa nedodržuje ústava?

Už 30 rokov súčasného režimu na Slovensku je sústavný nedostatok peňazí

22.09.2023

Nedostatok peňazí na zdravotníctvo, na školstvo, na diaľnice a infraštruktúru, na platy zamestnancov, na dôchodcov, atď. je vizitka dnešného režimu kapitalizmu na Slovensku, ktoré trvá už 30 rokov od tzv.“nežnej“ revolúcie . Neočakávajte nejaké vylepšenie, lebo je to dané tým systémom, ktorý je tu a príčinu, tohto problému nevedia vyriešiť žiadni [...]

Zhumpľované poľnohospodárstvo vďaka rozporu medzi súkromnými vlastníkmi a potrebou štátu

19.09.2023

Za bývalého režimu, čiže za socializmu Československo bolo sebestačné v potravinách, ešte časť bola aj exportovaná do zahraničia. Prečo to tak bolo a prečo teraz za kapitalizmu na Slovensku dovážame vyše 60 % potravin zo zahraničia? Dokonca dovážame aj zeleninu, mlieko, maslo takmer všetky poľnohospodárske plodiny, včítane napríklad ovocia, keď sme niekedy mali [...]

Obnažené problémy kapitalizmu sa ukázali pred voľbami

18.09.2023

Pri každej politickej polemike sa konštatuje, že za 30 rokov po nežnej revolúcii Slovensko má obrovské problémy v zdravotníctve, tak isto v školstve, vo výstavbe diaľnic, nehovoriac o tom, že vyše 60 % potravin dovážame zo zahraničia. Slovenska ekonomika je rozvrátená, Slovensko je najchudobnejšou krajinou v EU a vyše 700 tisíc občanov Slovenska padlo do chudoby., [...]

Británia Londýn EÚ Protest Vstup Opätovný

„Obrovská chyba.“ V Londýne ľudia žiadali opätovný vstup Británie do EÚ

23.09.2023 19:02

Za odchod z EÚ hlasovalo v roku 2016 v referende 51,9 percenta voličov, za zotrvanie 48,1 percenta.

Pokljuka, biatlon, vlajka

Kto sme „my”, že by si tí druhí jednu „po papuli” zaslúžili?

23.09.2023 19:00

Zhodujeme sa, že Slovensko má problém s kmeňovým myslením „my” verzus „oni”. Kto sme však my? A kto oni? A nie sme náhodou všetci na jednej lodi? Zapojte sa do diskusie!

sulík

Sulík: Dzurinda prispel k porážke Mečiara, no dnes môže napomôcť návratu Fica

23.09.2023 18:28

Bola to práve vládna koalícia, ktorej súčasťou bola aj SaS, kto znovuoživil Roberta Fica, reagovali Modrí.

polícia usa

Americká polícia pátra po podozrivom z vraždy, ktorého omylom prepustili z väzby

23.09.2023 17:37

Mason čelí obvineniu z vraždy 29-ročného muža.