Založ si blog

Štát, verzus súkromné spoločnosti.

 

Vzhľadom na to, že prevažná väčšina veľkých firiem a spoločností  na Slovensku  je v rukách zahraničného kapitálu, je značný odliv financií do zahraničia. Preto možno konštatovať, že  slovenská vláda disponuje iba s omrvinkami z HDP vyrobeného za daný rok na Slovensku, ktoré dostáva iba vo forme daní. Z uvedených dôvodov nie je dostatočné množstvo financií v štáte a týmto je problém  financovať výdaje na školstvo, zdravotníctvo, výstavbu infraštruktúry, dôchodky, materské a sociálne príspevky, mzdy štátnych zamestnancov, a podobne. Nedostatočné znalosti ľudí o týchto kapitalistických výrobných vzťahov vytvárajú priestor iba pre nadávanie na vládu, že je všetko podfinancované, čo je pravda už od vzniku tohto režimu od roku 1989 a pri tom ešte treba podotknúť, že množstvo ľudí žije pod hranicou chudoby.

Významné miesto v tomto systéme má príprava absolventov stredných a vysokých škôl pre potreby národného hospodárstva. Je jednoznačné, že hospodárske výsledky netvoria majitelia firiem, ale mozgy zamestnancov ako projektantov, výskumníkov, manažérov, technikov a ruky zamestnancov. Majitelia vložia iba peniaze a to je všetko. Pri tom majiteľ oproti zamestnancovi si privlastňuje výsledok niekedy až 100 ku 1, možno aj 500 ku 1.

Je tu jedna dilema. Absolventov stredných a vysokých škôl pre potreby hospodárstva pripravuje štát. Na vyškolenie takýchto absolventov štát vynakladá  značné prostriedky. Pri tom súkromné firmy sa nepodieľajú vôbec na príprave absolventov, ale dostávajú ich hotových ako na tácni. Akurát ich krátko zaškolia a to je všetko. Už v minulom režime každý podnik si pripravoval svojich zamestnancov napríklad vlastným financovaním učilíšť.

Podľa môjho názoru by každá súkromná spoločnosť mala zaplatiť štátu za prijatého stredného, vysokoškolského alebo iného druhu  absolventa  v hodnote, ktorú štát vynaložil na jeho štúdium.  Najmarkantnejší príklad je u lekára, ktorý absolvoval 3 roky strednej  školy a ďalších 6 rokov medicíny, čiže 9 rokov vynakladal štát financie na jeho vyškolenie a ktorého prijme súkromná nemocnica len tak, ako keby  z neba spadol. Ako k tomu dôjde štát, aby len financoval a výsledky zožal niekto, kto je protipólom štátu?. Financovanie štátneho základného školstva samozrejme prináleží štátu. V minulom režime boli všetky podniky štátne, tak štát si aj pripravoval svojich absolventov, ale aj podniky k tomu prispievali. Teraz si musíme uvedomiť, že situácia je iná.

Mimo toho chcel by som podotknúť, že na súkromné, prípadne cirkevné školy by vôbec nemal prispievať štát. Pokiaľ si niekto zriadi svoju akúkoľvek firmu, prípadne školu mal by si ju financovať sám, alebo uplatniť školné od rodičov, ktorí svoje deti dali do týchto škôl. Možno pripomenúť, že cirkev disponuje s takými obrovskými majetkami, že keď vystačí s financovaním cirkevných televízií, financovať rôzne akcie v rámci Don Bosco, prípadne zahraničných akcií, tak kľudne môže financovať aj svojich žiakov.  Pri tom štát financuje celú činnosť cirkvi. Odluka štátu od cirkvi by bola najideálnešia forma, tak ako je tomu v USA.

 

Ďalšie mrtvé a zranené slovenské opatrovateľky

21.12.2023

Zo Slovenska pracuje v zahraničí, najmä v Rakúsku, Nemecku Švajčiarsku a v ďalších štátoch mimo Slovenska niekoľko tisíc opatrovateliek. Nakoľko tie žienky najmä z Východného a Stredného Slovenska nenašli doposiaľ dostupnosť práce vo svojej vlasti, museli za nedôstojných podmienok hľadať prácu v zahraničí. Tieto ženičky, niektoré skoro šestdesiatníčky sú [...]

Ako slovenská mafia a slovenská aristokracia urobila ekonomickú genocídu slovenského národa

03.12.2023

Začiatky prechodu od socializmu ku kapitalizmu boli poznačené obrovskými machináciami a podvodmi slovenských politikov i ďalších vplyvných osobnosti. Predovšetkým to boli právnici, ktorí vytunelovali fungujúce slovenské podniky. 80 % slovenských podnikov, včítane poľnohospodárskych družstiev bolo doslova zničených a tých lukratívnych 20 % boli pohltené zahraničným [...]

LGBTI ako novodobá choroba ľudstva

01.12.2023

Chémia vládne svetu. Celé galaxie vo vesmíre, včítane vzniku našej planéty sú výsledkom chemických procesov. Chémia sa dostáva čím ďalej , tým viac do každodenného života človeka. Neustále snahy o dorábanie väčšieho množstva potravín a aj zvyšovanie ziskov výrobcov potravín, sa zvyšujú výnosy plodín tým, že sa stále vo väčšej miere používajú rôzne [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.