Založ si blog

Kto to je vlastne cirkev?

Cirkev, či katolícka, či evanjelická, alebo iná na Slovensku predstavuje spolok príslušných veriacich. No nakoľko vlastní značné majetky, vystupuje tiež ako právnická osoba. K čomu cirkev potrebuje majetky, keď jej činnosť dotuje a zabezpečuje štát? Kto tie majetky využíva a ako? Ako sa podieľajú veriaci na užívaní cirkevných majetkov, ktoré sú mimo miliónových prostriedkov na bankových účtoch aj mnoho tisíce hektárov pôdy, tisíce nehnuteľností, budov, škôl, chrámov, dokonca aj parkov, športovísk, atď. Stretávame sa v každom meste, že to, alebo ono je vybudované na cirkevnom majetku. Kedy a ako cirkev nadobudla toľký majetok na Slovensku? A to nie len v mestách, ale aj na dedinách. Pomaly nikto nevie spočítať nielen na Slovensku, ale aj v Čechách aké rozmery cirkevný majetok má. Som presvedčený, že nie veriaci, ale vrcholní duchovní predstavitelia so svojimi manažermi využívajú cirkevný majetok vo svoj prospech. Veriaci sa podieľajú iba na práci pre duchovenstvo s potrebou odpúšťania hriechov. Aká prezieravosť a tiež aká naivnosť.
Tá celá skutočnosť sa mi premietla, keď pred pár dňami v niektorom z televíznych programov ste mohli vidieť uplakanú a rozpoloženú starenku zo Sitnice pri Humennom, ktorej oznámili, že jej dom, ktorý postavila pred mnoho desiatkami rokov, keď pôda bola štátnym vlastníctvom, stojí vraj teraz na cirkevnom pozemku. Že pozemok vlastní vraj košická diecéza, ktorá od starenky teraz vymáha hodne peňazí. Však keď aj ona patrí do toho istého spolku cirkvi, tak aj ona je tiež vlastníčkou tohto pozemku, či nie? Či sa nehanbia vysoko postavení hodnostári cirkvi takýchto neľudských činov, keď hlásajú ľudskosť, vzájomnú úctu a pomoc blížny blížnemu? Vidieť na konkrétnych činoch, aké farizejstvo sa skrýva v predstaviteľoch cirkvi. Je to jednoducho hnus. Žiadna cirkev by nemala vlastniť majetky, lebo nie sú tie majetky prospechom pre veriacich, ani pre bežných kňazov, ale pre vysoko postavených cirkevných hodnostárov, ktorí pod rúškom cirkvi sa obohacujú a žijú svoj luxusný život, ako príživníci tejto spoločnosti.

Kapitalizmus a demokracia.

20.01.2019

Slovo demokracia znamená vládu ľudu. Avšak v kapitalizme nie je možné hovoriť o vláde ľudu, nakoľko riadenie štátu určujú súkromní vlastníci bank, firiem, obchodných spoločností, poisťovní viac »

Ťažký život v kapitalizme za prvej ČSR

10.01.2019

Tak ako štát sa nevedel postarať o rozvoj Východného Slovenska za prvej ČSR, tak tomu bolo aj za prvého Slovenského štátu, tak tomu je aj v súčasnom novodobom kapitalizme na Slovensku. Jediný viac »

Kto je to Richard Sulík, a čo je jeho cieľom?

06.01.2019

Je to človek, ktorý sa narodil v roku 1968, takže samozrejme takýto človek nevie posudzovať obdobie ani pred, ani po roku 1968. Teraz sa predstavuje ako hrdý Slovák, v roku 1980 ako 11 ročný viac »

rivlin, porošenko

Porošenko dúfa, že Izrael uzná hladomor na Ukrajine za genocídu

21.01.2019 23:02

Hladomor v Sovietskom zväzr umelo vyvolal vtedajší diktátor Josif Stalin.

Gazprom

Rusi sľúbili, že plyn naďalej potečie cez Ukrajinu a Slovensko

21.01.2019 22:23

Rusko sa zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu aj po roku 2019, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

kostol, maren ueland

Nórsko sa rozlúčilo s v Maroku zavraždenou Uelandovou

21.01.2019 21:45

Na pohrebe 28-ročnej študentky sa k smútiacim pridal aj minister.

taliban

Taliban v Afganistane zabil 120 vojakov, povstalci rokovali s Washingtonom

21.01.2019 21:27, aktualizované: 22:17

Afganské jednotky usmrtili dvoch bojovníkov hnutia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 173
Celková čítanosť: 345031x
Priemerná čítanosť článkov: 1994x

Autor blogu

Kategórie