Založ si blog

Kto to je vlastne cirkev?

Cirkev, či katolícka, či evanjelická, alebo iná na Slovensku predstavuje spolok príslušných veriacich. No nakoľko vlastní značné majetky, vystupuje tiež ako právnická osoba. K čomu cirkev potrebuje majetky, keď jej činnosť dotuje a zabezpečuje štát? Kto tie majetky využíva a ako? Ako sa podieľajú veriaci na užívaní cirkevných majetkov, ktoré sú mimo miliónových prostriedkov na bankových účtoch aj mnoho tisíce hektárov pôdy, tisíce nehnuteľností, budov, škôl, chrámov, dokonca aj parkov, športovísk, atď. Stretávame sa v každom meste, že to, alebo ono je vybudované na cirkevnom majetku. Kedy a ako cirkev nadobudla toľký majetok na Slovensku? A to nie len v mestách, ale aj na dedinách. Pomaly nikto nevie spočítať nielen na Slovensku, ale aj v Čechách aké rozmery cirkevný majetok má. Som presvedčený, že nie veriaci, ale vrcholní duchovní predstavitelia so svojimi manažermi využívajú cirkevný majetok vo svoj prospech. Veriaci sa podieľajú iba na práci pre duchovenstvo s potrebou odpúšťania hriechov. Aká prezieravosť a tiež aká naivnosť.
Tá celá skutočnosť sa mi premietla, keď pred pár dňami v niektorom z televíznych programov ste mohli vidieť uplakanú a rozpoloženú starenku zo Sitnice pri Humennom, ktorej oznámili, že jej dom, ktorý postavila pred mnoho desiatkami rokov, keď pôda bola štátnym vlastníctvom, stojí vraj teraz na cirkevnom pozemku. Že pozemok vlastní vraj košická diecéza, ktorá od starenky teraz vymáha hodne peňazí. Však keď aj ona patrí do toho istého spolku cirkvi, tak aj ona je tiež vlastníčkou tohto pozemku, či nie? Či sa nehanbia vysoko postavení hodnostári cirkvi takýchto neľudských činov, keď hlásajú ľudskosť, vzájomnú úctu a pomoc blížny blížnemu? Vidieť na konkrétnych činoch, aké farizejstvo sa skrýva v predstaviteľoch cirkvi. Je to jednoducho hnus. Žiadna cirkev by nemala vlastniť majetky, lebo nie sú tie majetky prospechom pre veriacich, ani pre bežných kňazov, ale pre vysoko postavených cirkevných hodnostárov, ktorí pod rúškom cirkvi sa obohacujú a žijú svoj luxusný život, ako príživníci tejto spoločnosti.

Posledná záchrana je charita?

16.11.2018

Pred 30. rokmi sme nepoznali čo je to bezdomovec a čo je to charita. Štát sa dokázal postarať o každého človeka za bývalej Československej republiky. Každý zdravý občan musel pracovať viac »

Čo je to „Slušné Slovensko? „

16.11.2018

Vážení čitatelia, je nad slnko jasné, že slušné slovensko nebolo a nie je od novembra 1989. Neuvedomujete si, že vyštrngali ste biedu pod ľudskú dôstojnosť pre vyše 700 000 slovenských viac »

Nevyspytateľný Bugár.

16.11.2018

Snáď budeme mať prvého prezidenta Slovenskej republiky Maďara?. Bugár, ktorý zastupuje podľa neho "horný feldvidék" v strane Most-Híd, ktorú vytvoril prefíkaným židovským štýlom, ako viac »

hokej, logo, dres, SZLH,

Boj o hokejové dresy sa presúva do parlamentu

19.11.2018 09:00

Skupina poslancov zo SNS predložila novelu zákona, ktorá má zvýšiť ochranu štátnych symbolov.

Slovinsko voľby parlamentné predčasné Janez Janša

Slovinci podobne ako Slováci v komunálnych voľbách krúžkovali 'nezávislých'

19.11.2018 08:30

Podľa predbežných výsledkov nezávislí kandidáti obsadia funkcie primátorov a starostov v 89 mestách a obciach.

Herbert Diess

Šéf Volkswagenu žiada politikov o podporu automobilového odvetvia

19.11.2018 08:29

Šéf VW Herbert Diess žiada od predstaviteľov nemeckej vrcholovej politiky, aby prejavili pozitívny postoj k automobilovému priemyslu.

UKRAINE-WEATHER/

Porošenko odmieta krútiť plynovým ventilom

19.11.2018 08:00

Ukrajinci mrznú nielen v bytoch a sotva ich zohreje ostrá predvolebná kampaň pred voľbou prezidenta. Hlasovanie je naplánované na koniec marca.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 292496x
Priemerná čítanosť článkov: 1851x

Autor blogu

Kategórie