Založ si blog

Kto to je vlastne cirkev?

Cirkev, či katolícka, či evanjelická, alebo iná na Slovensku predstavuje spolok príslušných veriacich. No nakoľko vlastní značné majetky, vystupuje tiež ako právnická osoba. K čomu cirkev potrebuje majetky, keď jej činnosť dotuje a zabezpečuje štát? Kto tie majetky využíva a ako? Ako sa podieľajú veriaci na užívaní cirkevných majetkov, ktoré sú mimo miliónových prostriedkov na bankových účtoch aj mnoho tisíce hektárov pôdy, tisíce nehnuteľností, budov, škôl, chrámov, dokonca aj parkov, športovísk, atď. Stretávame sa v každom meste, že to, alebo ono je vybudované na cirkevnom majetku. Kedy a ako cirkev nadobudla toľký majetok na Slovensku? A to nie len v mestách, ale aj na dedinách. Pomaly nikto nevie spočítať nielen na Slovensku, ale aj v Čechách aké rozmery cirkevný majetok má. Som presvedčený, že nie veriaci, ale vrcholní duchovní predstavitelia so svojimi manažermi využívajú cirkevný majetok vo svoj prospech. Veriaci sa podieľajú iba na práci pre duchovenstvo s potrebou odpúšťania hriechov. Aká prezieravosť a tiež aká naivnosť.
Tá celá skutočnosť sa mi premietla, keď pred pár dňami v niektorom z televíznych programov ste mohli vidieť uplakanú a rozpoloženú starenku zo Sitnice pri Humennom, ktorej oznámili, že jej dom, ktorý postavila pred mnoho desiatkami rokov, keď pôda bola štátnym vlastníctvom, stojí vraj teraz na cirkevnom pozemku. Že pozemok vlastní vraj košická diecéza, ktorá od starenky teraz vymáha hodne peňazí. Však keď aj ona patrí do toho istého spolku cirkvi, tak aj ona je tiež vlastníčkou tohto pozemku, či nie? Či sa nehanbia vysoko postavení hodnostári cirkvi takýchto neľudských činov, keď hlásajú ľudskosť, vzájomnú úctu a pomoc blížny blížnemu? Vidieť na konkrétnych činoch, aké farizejstvo sa skrýva v predstaviteľoch cirkvi. Je to jednoducho hnus. Žiadna cirkev by nemala vlastniť majetky, lebo nie sú tie majetky prospechom pre veriacich, ani pre bežných kňazov, ale pre vysoko postavených cirkevných hodnostárov, ktorí pod rúškom cirkvi sa obohacujú a žijú svoj luxusný život, ako príživníci tejto spoločnosti.

Bruselská euro-partia ako z inej planéty

15.05.2019

Taká obrovská honba a tlačenica do Európskeho parlamentu dennodenne v televízii a vo všetkých ďalších médiách vrcholí ako keby bol začiatok III. svetovej vojny. Samozrejme extra luxusný viac »

Pellergrini a Lajčiak si myslia, že ľudia na Slovensku žeru seno

06.05.2019

Po návrate slovenského predsedu vlády z USA, ktorý uskutočnil cestu na pozvanie prezidenta Trumpa, vysvetľoval ako Slovensko je nadšené, že ho prijal najmocnejší muž sveta. Pri diskusii poprel, viac »

Šíri sa epidémia kapitalizmu a klerikalizmu

04.05.2019

Dve tretiny národa na Slovensku teraz vidí, že precenili si svoje názory v roku 1989, keď štrnganím kľúčov ako ohúrení a omámení propagandou západu sa rozhodli urobiť rozklad vlády ľudu viac »

Grónsko

Trump zrušil cestu do Dánska, keďže mu Dáni nechcú predať Grónsko

21.08.2019 00:00

Donald Trump v utorok oznámil, že odloží schôdzku s dánskou premiérkou, ktorú neoslovila jeho ponuka týkajúca sa kúpy Grónska.

Sudan

Sudánska armáda a protestné hnutie oznámili vznik novej vlády

20.08.2019 23:15

Členova novej rady zložia prísahu už v stredu.

andrej babiš, ANO, česko

Babiš po schôdzke so Zemanom: Spor je ukončený. Žiadna kríza nie je

20.08.2019 20:47

Meno nového nominanta ČSSD na funkciu ministra kultúry sa však prezident od premiéra údajne nedozvedel.

deti, škôlka, vakcína,

Výrobcovia sa boja výpadku vakcín

20.08.2019 19:00

Od januára by sa mal upraviť očkovací kalendár tak, že vakcináciu proti mumpsu, ružienke a osýpkam absolvujú nielen jedenásťročné, ale aj šesťročné deti.