Založ si blog

Štát, verzus súkromné spoločnosti.

 

Vzhľadom na to, že prevažná väčšina veľkých firiem a spoločností  na Slovensku  je v rukách zahraničného kapitálu, je značný odliv financií do zahraničia. Preto možno konštatovať, že  slovenská vláda disponuje iba s omrvinkami z HDP vyrobeného za daný rok na Slovensku, ktoré dostáva iba vo forme daní. Z uvedených dôvodov nie je dostatočné množstvo financií v štáte a týmto je problém  financovať výdaje na školstvo, zdravotníctvo, výstavbu infraštruktúry, dôchodky, materské a sociálne príspevky, mzdy štátnych zamestnancov, a podobne. Nedostatočné znalosti ľudí o týchto kapitalistických výrobných vzťahov vytvárajú priestor iba pre nadávanie na vládu, že je všetko podfinancované, čo je pravda už od vzniku tohto režimu od roku 1989 a pri tom ešte treba podotknúť, že množstvo ľudí žije pod hranicou chudoby.

Významné miesto v tomto systéme má príprava absolventov stredných a vysokých škôl pre potreby národného hospodárstva. Je jednoznačné, že hospodárske výsledky netvoria majitelia firiem, ale mozgy zamestnancov ako projektantov, výskumníkov, manažérov, technikov a ruky zamestnancov. Majitelia vložia iba peniaze a to je všetko. Pri tom majiteľ oproti zamestnancovi si privlastňuje výsledok niekedy až 100 ku 1, možno aj 500 ku 1.

Je tu jedna dilema. Absolventov stredných a vysokých škôl pre potreby hospodárstva pripravuje štát. Na vyškolenie takýchto absolventov štát vynakladá  značné prostriedky. Pri tom súkromné firmy sa nepodieľajú vôbec na príprave absolventov, ale dostávajú ich hotových ako na tácni. Akurát ich krátko zaškolia a to je všetko. Už v minulom režime každý podnik si pripravoval svojich zamestnancov napríklad vlastným financovaním učilíšť.

Podľa môjho názoru by každá súkromná spoločnosť mala zaplatiť štátu za prijatého stredného, vysokoškolského alebo iného druhu  absolventa  v hodnote, ktorú štát vynaložil na jeho štúdium.  Najmarkantnejší príklad je u lekára, ktorý absolvoval 3 roky strednej  školy a ďalších 6 rokov medicíny, čiže 9 rokov vynakladal štát financie na jeho vyškolenie a ktorého prijme súkromná nemocnica len tak, ako keby  z neba spadol. Ako k tomu dôjde štát, aby len financoval a výsledky zožal niekto, kto je protipólom štátu?. Financovanie štátneho základného školstva samozrejme prináleží štátu. V minulom režime boli všetky podniky štátne, tak štát si aj pripravoval svojich absolventov, ale aj podniky k tomu prispievali. Teraz si musíme uvedomiť, že situácia je iná.

Mimo toho chcel by som podotknúť, že na súkromné, prípadne cirkevné školy by vôbec nemal prispievať štát. Pokiaľ si niekto zriadi svoju akúkoľvek firmu, prípadne školu mal by si ju financovať sám, alebo uplatniť školné od rodičov, ktorí svoje deti dali do týchto škôl. Možno pripomenúť, že cirkev disponuje s takými obrovskými majetkami, že keď vystačí s financovaním cirkevných televízií, financovať rôzne akcie v rámci Don Bosco, prípadne zahraničných akcií, tak kľudne môže financovať aj svojich žiakov.  Pri tom štát financuje celú činnosť cirkvi. Odluka štátu od cirkvi by bola najideálnešia forma, tak ako je tomu v USA.

 

Slovenský alkoholizmus

18.04.2018

Alkoholizmus na Slovensku a taktiež drogová závislosť má vzrastajúci trend. Každý deň sa stretávame s alkoholikmi za volantom s fatálnymi následkami, alkohol riadi v mnohých domácich násilnostiach, viac »

Súťaž o Superstár 2018

10.04.2018

Trochu odľahčenia od neúnavného politického diania na Slovensku. Keď ste si všimli ako prebieha súťaž o budúcich slovenských a českých spevákoch, tak som si istý, že ste v rozpakoch, ako viac »

Pes breše a karavána ide ďalej

05.04.2018

Prosím vás, čo sa zmenilo k lepšiemu od roku 1989? Koľko už bolo demonštrácií doposiaľ? V pamäti máme posledné demonštrácie pre "GORILU". Pýtajte sa čo sa zmenilo? Kradne, klame, podvádza viac »

ministerstvo vnútra, mv sr, budova

Rokuje užšie vedenie Smeru, Saková je hlavnou kandidátkou na ministerku vnútra

23.04.2018 18:49, aktualizované: 18:55

Tomáša Druckera vo funkcii ministra vnútra by mala nahradiť štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková.

Košice, súd, Antonino Vadala, predbežná väzba, návrh

Prokuratúra predbežne vyšetruje Antonina Vadalu

23.04.2018 18:33

Prokurátor vykoná výsluch, v rámci ktorého bude zisťovať aj to, či obvinený s vydaním do Talianska súhlasí. Ak bude súhlasiť, o vydaní rozhodne prokurátor, ak nie, o prípustnosti vydania bude rozhodovať krajský súd.

Roberto Fico, taliansko

Rokovania o zostavení vlády v Taliansku bude viesť Roberto Fico

23.04.2018 18:18

Taliansky prezident Mattarella si pozval na stretnutie predsedu dolnej komory parlamentu Roberta Fica, ktorý by mal viesť ďalšie kolo rokovaní o zostavení vlády.

Egypt, kresťania, Islamský štát

Poslankyňa NR SR Verešová: Každý deň zomrie osem kresťanov pre svoje náboženské presvedčenie

23.04.2018 18:10

Riaditeľ organizácie Open Doors, ktorá monitoruje tento problém, Michel Varton priblížil, že vo svete čelí prenasledovaniu okolo 250 miliónov kresťanov, čo znamená, že z celkového počtu veriacich ide o jedného z 12 kresťanov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 175988x
Priemerná čítanosť článkov: 1544x

Autor blogu

Kategórie