Transparentnosť a výberové konanie ako brzda v súčasnom režime.

10. decembra 2021, miramar, Nezaradené

Súčasné spoločenské zriadenie na Slovensku vytvára nebývalé podmienky pre korupciu a klientelizmus. Vzhľadom na elimináciu nekalých praktík kapitalistickej morálky, muselo sa pristúpiť k zodpovedajúcim zákonom. Lenže čo to spôsobuje v praxi. Napriek tomu, aby sa napríklad začala nejaká stavba realizovať hneď po vypracovaní projektovej dokumentácie, musí sa čakať niekoľko rokov, pokiaľ sa súťaž vyhlási, uplatní sa tzv „transparentnosť“ (čo nikdy sa nestane), vysúťaži sa, prebehne vyhodnotenie, následne dlho trvajúce odvolacie konanie, atď, atď., čo brzdí celý proces realizácie predmetnej stavby. Namiesto výstavby do jedného roku, výstavba trvá niekedy 5 a viac rokov, čo je značnou brzdou rozvoja slovenskej ekonomiky. Tento galimatiáš sa deje len preto, aby nezískal tú stavbu nejaký Jožo, ktorý nie je môj príbuzný, ale Jano, ktorý je môj synovec. Pri tom nejakej babke z Parihuzoviec je to úplne jedno, kto to bude realizovať, len aby prípadná stavba, alebo cesta do dediny bola hotová čo najskôr. To ale v dnešnom systéme tzv. marazmu sa nedá urobiť.
Pozrime sa ako sa to dá. Napríklad v Číne v čase vzniku vírusu COVID 19 urobili nemocnicu myslím, že za 2 mesiace. Určite nepozerali na nejakú transparentnosť, či nejaké výberové konanie, ktoré by trvalo 3 roky ako na Slovensku.
Ako to bolo za socializmu? Tie všetky stavby, od stavania množstvá bytov, fabrík, škôl, priehrad a podobne, nebolo potrebné robiť žiadne výberové konanie a o nejakej transparentnosti nebolo ani reči. Zadala sa stavba hociktorej firme, lebo všetky boli štátne a preto nebolo treba robiť taký hlúpy proces, ktorý sa deje teraz. Lenže čo si počneme, keď máme tu kapitalistický systém súkromného vlastníctva so žraločou morálkou s bezbrehou chamtivosťou za majetkami.