Verejné obstarávanie – slovenská rarita

20. augusta 2020, miramar, Nezaradené

Chcel som si kúpiť gate, tak som vyhlásil pre predajcov – Číňanov i Nečíňanov verejné obstarávanie. Aby to bolo „transparentné“, tak musel som čakať na ponuky 6 mesiacov. Výber najvhodnejšieho predajcu trval ďalších 6 mesiacov a tak podľa vzoru vládnych zákaziek som si vybral tie najlacnešie. Za ten čas som chodil bez gatí. Po mesiaci sa mi tie „lacné“ potrhali a preto som musel znova zopakovať verejné obstarávanie s tým, že som musel chodiť bez gatí ďalší rok. Takýmto spôsobom a takouto rýchlosťou sa na Slovensku budujú či už diaľnice, alebo sa zabezpečujú rôzne riešenia “ iba cez transparentnosť “ v našom kocúrkovskom štáte od roku 1989. Nastala doba, keď „tzv. transparentnosť“ si vynútilo verejné obstarávanie, ktoré blokuje rýchlejší rozvoj ekonomiky Slovenska.
Keď si spomenieme ako takmer za mesiac Číňania vybudovali veľkú nemocnicu v čase začínajúceho korona-vírusu, tak na Slovensku by to trvalo najmenej 8 rokov. Výhoda bola napr. za socializmu v bývalom Československu. Žiadne čakanie na nejaké verejné obstarávanie, nakoľko štát si robil sám pre seba a všetko sa robilo promptne. Preto sa za 40 rokov vytvorilo množstvo bytov, závodov, škôl a podobne, čo v súčasnom období na tento rozsah Slovensko potrebuje minimálne 100 až 150 rokov.
Verené obstarávanie v tomto spoločenskom systéme po roku 1989 sa stalo brzdou rozvoja štátu. Preto vzhľadom na to, či existuje verejné obstarávanie, alebo nie, vždy niekto tu zákazku dostane a nám, ostatným občanom Slovenska nie je to jedno, či diaľnica bude urobená za 3, alebo za 20 rokov. Preto navrhujem zrušiť súčasný systém verejného obstarávania. Tento systém znamená iba rivalitu medzi jednotlivými politickými stranami, poťažne vždy medzi vládnucou stranou a opozíciou. Nič iné to nerieši.