Fenomén šport

9. októbra 2016, miramar, Nezaradené

Súčasné 21. storočie je možné označiť ako storočie najväčšieho rozmachu športu v doterajšej histórii. V poslednom čase na Slovensko prenikli aj ďalšie druhy športu zo západu ako je basebal, americký futbal, golf atď. Šport sa stal obrovským biznisom a na Slovensku máme množstvo organizátorov/tzv.podnikateľov/, ktorí sa do športu angažujú s cieľom vymačkať do vrecka veľmi dobré príjmy. Športoví manažéri vytvárajú tlaky na vládu, poslancov NR, miestnych poslancov, primátorov pre rôzne dotácie akcií, ako pre výstavbu štadiónov, ihrísk, kurtov, greenov, bazénov ap., tak aj pre prevádzkovanie športových činností. Pri tom v nemalej miere sa využíva sponzoring rôznych firiem. Do športu na Slovensku sa nalievajú v rámci roka obrovské prostriedky.
Len keď si zoberieme futbal, kde máme za rok:
počet klubov počet hráčov počet zápasov
1 Fortuna 12 300 130
2. liga 24 600 550
3. liga 56 1150 3080
4. liga 112 2250 12430
5. liga 250 3750 62250
I. trieda 504 7560 253512
II.trieda 630 9450 396270
III.trieda 300 4500 89700
Spolu 1888 29560 817922
Mimo toho sú rôzne priateľské stretnutia, pohárové súťaže, súťaže do 17 rokov, 21 rokov, dievčenské kluby, školské kluby, majstrovstvá Európy, sveta, sústredenia, atď….
Keď si zoberiete, že za peniaze je vedenie klubu, údržba štadiónu, materiálne vybavenie, dresy, kopačky, pranie, lekári, rozhodcovia, delegáti, usporiadatelia, polícia, hodnota štadiónu, cestovné, nocľažné, strava atď., sú to nenormálne peniaze, ktoré sú prispievané štátom. To sme hovorili len o futbale. Zoberme teraz hokej, volejbal, basketbal, golf, a ďalšie športy ako tenis, futsal, pozemný hokej, vodácke športy, lyžovanie, parašutizmus, plávanie, dokonca rafting, prelamovanie rúk, box, atletika, atď..atď.. Okrem toho množstvo prostriedkov ide do športu od sponzorov, takže šport je oveľa nákladnejšia činnosť štátu ako je napríklad zdravotníctvo, školstvo, veda a iné rezorty. Mimo sponzoringu počítam, že do športu sa dáva iba zo štátneho rozpočtu vyše 1 miliárdy 600 miliónov eur, ak pripočítame miestne dotácie a sponzoring, šport nás stojí vyše 2 miliárd eur ročne a to je o čom premýšľať. Keď porovnáme s príspevkami na dôchodky od štátu, pri priemernom dôchodku 400 eur, tak to prdstavuje cca iba vyše 450 miliónov eur, čo je obrovský nepomer. Urobte si úsudok z týchto všetkých porovnaní. Môj názor je, že by mal byť zakázaný akýkoľvek sponzorský systém, ktorý sa vôbec nedá kontrolovať a tým že táto časť príjmov podnikov a inštitúcií nepodlieha zdaneniu si sponzori robia čo chcú. Až by tieto peniaze išli do štátneho rozpočtu, bolo by možné využiť tieto prostriedky oveľa lepšie.
Príjmy jednotlivcov za športové súťaže sú tak premrštené, že príslušný športovec za týždeň môže mať príjem v miliónoch eur, alebo dolárov, čo je nadnesené vďaka sponzorom. Prejavuje sa to predovšetkým v motorizme, golfe, tenise, v USA i v basebale ap. Sú to neporovnateľné príjmy s významnými profesiami, ako vedecký pracovník, letec, chirurg, architekt, počítačový odborník, ap., ktorí tvoria významné hodnoty pre spoločnosť.
V dnešnej dobe nemá zmysel študovať, ale sa venovať športu alebo herectvu, či spievaniu, prípadne sa dostať do politiky a máte postarané o luxusný život. Pri tom vieme, že významní športovci, najmä tenisti, včítane niektorých aj našich žijú s trvalým pobytom napr. v Monaku, prípadne inde, kde sú daňové raje. To všetko vďaka tomuto systému, ktorý je nutné čo najskôr zmeniť.