Založ si blog

Disproporcie

V súčasnom systéme delenia hodnôt a majetkov v štáte určuje súkromný kapitál. Fabriky, banky, poisťovne, supermarkety a ostatné národné i nadnárodné súkromné spoločnosti rozhodujú o tom, že do súkromných rúk sa dostáva 80 % celkových vyprodukovaných hodnôt v štáte. Zbytok 20 % ostáva pre štát, to znamená, že štát je chudobný a bohatý je súkromný sektor. Nie je div, keď sa pozriete na vybavenie bank, poisťovní, cirkevných rezidencií, rôznych auparkov, rôznych súkromných spoločností, kde na každom kroku sú pohyblivé schody, výťahy, luxusné sedačky vyzdobené luxusnou výzdobou, atď, atď. Pozrime sa ako vyzerajú železničné stanice napr. v Bratislave, Nitre, Martine atď., ako vyzerajú podchody, verejné toalety, ako vyzerajú autobusové stanice, vybité cesty a chodníky, všade je množstvo špiny,lebo nie sú peniaze na upratovanie, v parkoch nie sú lavičky pre ľudí, ale drahých súkromných bilbordov pri cestách je neurekom. Súkromníci míňajú peniaze na rôzne sponzorovanie športových, automobilových pretekov, vlastných golfových ihrísk rekreačných a mnohých iných aj zbytočných aktivít. Nenormálne prostriedky vynakladajú na reklamu, milióny ton papiera dávajú supermarkety na letáky, koľko kníh pre školy by sa mohlo za ten papier vytlačiť, atď. Niektoré súkromné spoločnosti nevedia čo s peniazmi robiť. V USA si dokonca kupujú ostrovy a miesta na mesiaci. Vzhľadom k tomu, že súkromná sféra  disponuje  kapitálom, riadi spoločnosť podľa svojich predstáv. Preto neočakávajme od akejkoľvek vlády na Slovensku že vyrieši nežiaducu situáciu v zdravotníctve, v školstve a podobne. Keď si predstavíme ešte k tomu korupcie, ktoré existujú v každom kapitalistickom štáte, tak vždy bude nedostatok peňazí pre občanov, lebo peniaze tečú inými cestami. Preto jestvujú obrovské disproporcie medzi možnosťami štátu a bohatstvom súkromných spoločnosti.

Čo sa deje s našou kultúrou?

13.01.2018

Nemôžem si pomôcť, ale stále ideme dole vodou s našou kultúrou. Samé seriály, lebo je to jednoduché produkovať ako napr. stačí jedna budova (panelák), zopár izieb a je tu zárobok. Už je viac »

Kde sa Slovensko ženie?

09.01.2018

Dávam si stále otázku, kde sa vlastne ženieme, za čím ? Predpokladáte, že mali by sme už byť v 25., alebo v 30. storočí? Poslednú dobu žiadne príjemné slová nepočuť, len ako divoká viac »

Ako je to s demokraciou.

06.01.2018

Ako je všeobecne známe, že demokracia znamená vládu ľudu. Toto pomenovanie pochádza z dôb starého Grécka, keď už v piatom storočí pred našim letopočtom bola volená tzv. Rada 500. Táto viac »

pocasie,poladovica

16.01.2018 08:40

Vodiči by si mali v utorok dávať pozor na cestách aj na západnom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred poľadovicou.

pápež, Čile

Pápež je na návšteve Čile, čakali ho menšie davy priaznivcov aj kritika

16.01.2018 08:28

Pápež František v pondelok večer letecky pricestoval do čilského hlavného mesta Santiago.

cina, zjazd, komunisticka strana

Čínsky prezident vyzval Trumpa na uvoľnenie situácie na Kórejskom polostrove

16.01.2018 08:02

Čínsky prezident Si Ťin-pching v telefonáte s americkým prezidentom Trumpom povedal, že zúčastnené strany by mali vytvárať podmienky pre obnovenie rozhovorov s KĽDR.

China Sea Collision

Hrozí ekologická katastrofa, ropné škvrny z potopeného tankera sa zväčšujú

16.01.2018 07:35

Niekoľko ropných škvŕn našli okolo potopeného iránskeho tankera vo Východočínskom mori a zväčšujú sa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 71
Celková čítanosť: 94485x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie