Založ si blog

Ako je to s demokraciou.

Ako je všeobecne známe, že demokracia znamená vládu ľudu. Toto pomenovanie pochádza z dôb starého Grécka, keď už v piatom storočí pred našim letopočtom bola volená tzv. Rada 500. Táto Rada v počte 500 členov zastupovala jednotlivé oblasti a títo zástupcovia rozhodovali o niektorých dôležitých spoločenských otázkach. Bol to určitý pokrok oproti rozhodnutiam jednotlivcov – monarchov, ako kráľov, cisárov, cárov a podobne.

Následne tento systém sa začal uplatňovať v novodobom systéme riadenia spoločností. Avšak teoreticky to iba vyzerá na demokraciu, ale v praxi je to stále len diktatúra väčšiny nad menšinou. Vo feudalizme bola to vláda panstva feudálov, kde zákony boli prispôsobované bohatej šľachte, kde práva boli prisudzované šľachte a povinnosti poddaným.

Ako je to v kapitalistickej spoločnosti? Podľa dlhodobých skúsenostiach napr. pri prezidentských voľbách v rôznych kapitalistických štátoch  vieme, že prezidentmi sa stávajú iba maximálne bohatí ľudia, nakoľko voľby vyžadujú značné finančné prostriedky na volebnú kampaň.  Príkladmi sú všetci americkí prezidenti, i ďalší, ako aj  v našich podmienkach Klaus, Zeman, či Kováč, Porošenko, Kiska, atď.

Samotný volebný systém je postavený na tom, že voliči zaškrtávajú na volebných listinách mená ľudí, ktorých nikdy nepoznali a ani nevedia v čom a ako ich budú zastupovať. Zákony sú prispôsobované moci kapitálu a oligarchii, ktorá určuje akou cestou sa bude uberať spoločnosť. S demokraciou má to spoločné len v tom, že národ naslepo si zvolí niekoho, kto mu potom diktuje vo forme tvorby zákonov, ktoré vytvárajú podmienky na jednej strane pre rozvoj bohatých a na druhej strane vykorisťovanie a chudobu. V zásade je to jednoznačný diktát, a to diktát kapitálu!!!. Preto kapitalizmus nie je možné nazývať demokraciou. Je to iba masírovanie mozgov národu, že máme demokraciu. Každý z nás vidí, ako to v praxi vyzerá. Za jeden rok zvolení poslanci vytvoria tisíce zákonov, no stále nie sú dostatočne vyriešené  pálčivé problémy spoločnosti pre bežných ľudí. Už 27 rokov sa trápime s množstvom problémov, ktoré nie a nie vyriešiť. Tento systém vytvára však nebývalé možností pre zlodejov a podvodníkov. Cieľom každého podnikateľa, každého kapitalistu, bankára a pod. je dosiahnutie čo najväčšieho zisku a nie aby lepšie fungovalo napr. zdravotníctvo, alebo školstvo a podobne (viď PENTA). Nikdy to nebude čo národ potrebuje, ale stále je to iba o tvorbe ziskov. Preto demokracia v kapitalizme neexistuje, ani nikdy existovať nebude..

Koho voliť za prezidenta.

10.06.2018

Blíži sa čas nových volieb na prezidentský post Slovenskej republiky. Na tento post by mal byť zvolený človek, ktorý má jedine slovenskú štátnu príslušnosť, to znamená nemal by mať dvojitú viac »

Školstvo do rúk štátu !

29.05.2018

Politici, pedagógovia i celá spoločnosť nadáva na mizériu nášho školstva. Všetky vlády od roku 1989 sa priam pretekajú v tom, aké zmeny a reformy v školstve je potrebné uskutočniť a stále viac »

Výrobná a nevýrobná sféra na Slovensku

22.05.2018

Keď si to tak zrátame, na Slovensku len malý počet ľudí pracuje vo výrobnej sfére. Prevažná väčšina obyvateľstva okrem detí a dôchodcov buď vôbec nepracuje, alebo pracuje v nevýrobnej viac »

Kočner, polícia, súd, Banská Bystrica

Súd rozhoduje o väzbe pre Kočnera a Ruska

23.06.2018 13:46, aktualizované: 14:05

Sudca má rozhodnúť, či muži, ktorých prokurátor obviňuje z falšovania zmeniek v hodnote niekoľko miliónov eur, zostanú vo väzbe.

Harley-Davidson

Harley ráta, že v Európe pre clá neudrží dnešnú cenu motocyklov

23.06.2018 13:38

Americký výrobca motoriek Harley-Davidson bude v dôsledku zavedenia odvetných ciel zo strany Európskej únie pravdepodobne musieť zvýšiť ceny.

Boris Johnson

Britský minister zahraničia Johnson varoval pred nekonečným a miernym brexitom

23.06.2018 12:55

Odporcovia vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ organizujú protestný pochod a žiadajú, aby o brexite mohla rozhodovať aj verejnosť.

USA-TRUMP/

Trumpove clá pripravia Slovensko o 100 miliónov eur

23.06.2018 12:00

Americký prezident Donald Trump rozpútal veľkú obchodnú vojnu s Európou. Najnovším krokom je 20-percentné clo na autá dovezené do USA z Európskej únie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 123
Celková čítanosť: 206626x
Priemerná čítanosť článkov: 1680x

Autor blogu

Kategórie